Sokol Jilemnice – Tesla Pardubice C 82:82 (24:20, 47:50, 69:63)

Body Tesla Pce: Drahoš J. a Kolář po 16, Lipový 12, Soudek 9, Nekvinda 8, Píša J. 7, Uhlíř 5, Blažek 4, Vencl a Píša D. po 2, Šmidberský 1.

Ve čtvrtfinále play-off mužů o postup do Východočeské ligy na sebe narazili čtvrtý celek Královehradeckého kraje a vítěz základní části Pardubického kraje. Hraje se na dvě utkání doma – venku na rozdíl skóre, kdy odveta je vždy na půdě lepšího celku po základní části.

Tesla C byla proto v tomto souboji favoritem a tuto úlohu jeli mladíci Tesly potvrdit na horkou půdu do Jilemnice, kde letos moc týmů nevyhrálo. Jilemničtí, ač má město zcela novou multifunkční halu, hrají basketbal kvůli finanční náročnosti ve stařičké sokolovně a tento fakt dal ráz celému utkání. Hřiště je zde o celé 4 metry kratší a 2 metry užší, což domácím, kteří nejsou z nejrychlejších, vcelku vyhovuje.

Začátek utkání byl velmi vyrovnaný, za domácí se již od začátku prosazovali bratři Antonín a Štěpán Říhovi (v zápasu 32 resp. 26 bodů) a to především díky svým váhovým předpokladům a skutečnosti, že v domácí hale mají opravdu vysokou efektivitu střelby.

V páté minutě však domácí utekli hostům, když vedli jíž 18:9, po oddechové času se ale Tesla probrala ze spánku, rozdíl skóre dále nenarůstal a čtvrtina skončila pouze čtyřbodovým rozdílem. Druhá čtvrtina byla pro pardubické nejvydařenější částí zápasu, zazářil zde především Jirka Kolář s deseti body a jednou efektivní smečí, kterou naklonil misku vah zpět na stranu Tesly (35:37).

Třetí část se hostím naopak docela nepovedla, lehkovážnou obranou nechali Tondu Říhu zaznamenat několik lehkých košů včetně úspěšné trojky a rozdíl skóre byl v 27. minutě zase o osm pro domácí. V poslední čtvrtině však domácí již odpadli fyzicky, Štěpána Řihu vymazal ze hřiště pardubický Blažek.

Tesla byla v poslední desetiminutovce jasně lepší, domácí si museli pomáhat většinou fauly ale, úspěšnost trestných hodů hostí byla velmi špatná (3/13 v poslední čtvrtině), a proto nakonec skončilo utkání remízou. Z pardubických hráčů podali velmi dobrý výkon Jiří Drahoš a Kolář a také rozehrávači Petr Lipový a Milan Soudek.

Tesla Pardubice C – Sokol Jilemnice 84:40 (24:2, 47:17, 64:24)

Body Tesla Pce: Blažek 16, Vencl 13, Drahoš J. 11, Soudek 8, Píša J. a Šmidberský 7, Lipový 5, Nekvinda, Kornherr a Kolář po 4 Uhlíř 3, Horák 2.

Výsledek sobotního duelu sliboval velký boj o postup do semifinále, ale kdo z velmi početné skupiny fanoušků Tesly C čekal drama, musel být zklamán. Obě mužstva nastoupila v mírně pozměněných sestavách ovšem zatímco domácí byli posíleni o Milana Kornherra (v utkání 6 čistých bloků) hostům chyběl jeden ze dvou klíčových hráčů – hrající trenér Antonín Říha.

Základní sestava Tesly C ve složení Lipový, Drahoš, Blažek, Kolář, Kornherr rozhodla o postupujícím již za osm minut, kdy na ukazateli skóre svítil stav 20:0 !!!!! Posila Koki začal zápas dvěma koši a potom již jen rozdával „čepice“….

Domácí přehrávali hosty především dobrou obranou, rychlým protiútokem a celkem slušnou úspěšností střelby ze střední a delší vzdálenosti. V dalším průběhu zápasu po prostřídání koncentrace domácích mírně polevila, hoste se také párkrát prosadili, ale to tentokrát na pardubické nestačilo. Ač bylo utkání rozhodnuté Tesla hrála s elánem, až celých 40 minut až do konce, což lze považovat za pozitivum.

Bodově se za odehraných 20 minut zaskvěl ač po nemoci po delší době Martin Blažek se 16 body. Tesla postoupila po jednom z nejlepších výkonů sezony (hlavně v první čtvrtině – 24:2) a jilemnickým nakonec uštědřila slušný výprask.

V semifinále čeká Teslu C o víkendu po velikonocích nejspíše mužstvo Nové Paky, Tesla C tento víkend prodloužila sérii bez prohry na celkem již 16 soutěžních utkání. (net)