Dvaadvacet hráčů se honí devadesát minut za míčem a nakonec vyhraje Německo… Tak tuto větu vyřkl legendární anglický útočník Gary Lineker. Pardubičtí basketbalisté mohou po uplynulém roce pronést: Deset hráčů se čtyřicet minut honí za míčem a nakonec vyhraje Opava! Ano, ve středu Beksa prohrála pošesté v řadě. Přitom v utkání, kdy vedla pětatřicet minut, zatímco její soupeř necelé tři.

Pardubice – Opava 67:69

Domácí obři svého protivníka přeskákali pod oběma koši. Proti Opavě si připsali 55 doskoků. Pro zajímavost v minulém kole proti Jindřichově Hradci jich nasbírali 58. Jenže tuto skvostnou bilanci jim zhatilo na ligový celek velké množství ztrát a také fakt, že neubránili 13 trojek. Z toho vyplývá, že znovu měli problém se zónovou obranou slezského týmu.

„Myslím si, že nás tolik ani netrápila zónová obrana, jako 26 ztrát, protože to byly ztráty, ze kterých soupeř dal 19 bodů. Když se podíváme na 69 bodů, tak si myslím, že to byl klíč k zápasu. Můžete doskakovat, jak chcete, ale když neproměníte jasné pozice," pokrčil rameny pardubický kouč Dušan Bohunický.

Pardubičtí basketbalisté si mohou trhat vlasy. Vždyť čtyři minuty před koncem třetí čtvrtiny vedli o třináct bodů. Zpackali však závěrečný kvartál. Opava hned v sedmi případech dokončila útočnou akci tříbodovým ziskem. Extrémem zavání situace, kdy po trojce byl domácímu hráči odpískán faul a soupeř kromě trojky, šel na dva trestné hody, které proměnil. No a z pardubického vedení 64:61 se během vteřiny převrátily misky na 64:66.

„V momentě, kdy jsme výrazněji vedli, že jsme přestali hrát do vnitřního prostoru. Hráči si to jenom posouvali po perimetru a naše aktivita nebyla taková, jakou bychom chtěli udržet celou dobu. Ještě, co se týče ztrát, nenakupili jsme jich tolik kvůli extrémnímu tlaku obrany. Byla to jakási laxnost, nedokázali jsme se vypořádat sami se sebou," podotkl Bohunický.

Svitavy – Jindř. Hradec 86:77

„Bylo to utkání divokých čísel," řekl po zápase trenér hostujících Lvů Karel Forejt. Za všechny statistické údaje hovoří, že Tuři stanovili rekord sezony v počtu doskoků (59!) a Lions vyslali dvaačtyřicet trojkových pokusů, ze kterých plných šestnáct proměnili. Jenže na výhru jim to nestačilo.

„Věděli jsme, že soupeři chybí několik klíčových hráčů. I přesto jsme se od něho nedokázali bodově odpoutat, držel se nás jako klíště," uvedl kouč Stanislav Petr. Několikrát se Tuři dostali třeba osm bodů do plusu, ale vždy vzal jejich náskok za svoje a teprve poslední pětiminutovka přinesla rozhodnutí, když domácí odskočili na rozdíl deseti bodů a ve vypjaté koncovce emotivního zápasu si výsledek pohlídali. Hrálo se o hodně a nervozita byla na hřišti jasně patrná.

„Chtěli jsme hrát hodně do vymezeného území na dlouhé hráče, abychom dostali soupeřovy pivoty do problémů. Oba také nabrali brzy tři fauly, ale my toho příliš nevyužili," pokračoval svitavský lodivod.

„Překvapilo mě, jak se hosté pustili do trojek. Celkem 42 pokusů, to se jenom tak nevidí, navíc i ta úspěšnost byla docela dobrá. K našemu štěstí to však bylo na úkor hry do vymezeného území a střelby za dva body. V tom jsme byli lepší a tyto příčiny vedly k našemu vítězství, byť to bylo jen malým rozdílem," dodal Petr.

Ve svitavském týmu se poprvé představil nový muž Evan Bruinsma. Americký křídelník se ukázal v solidním světle, hrál 29 minut, zapsal devět bodů a stejný počet doskoků.