Mattoni NBL: BK Synthesia Pardubice – Geofin Nový Jičín (dnes 18.00, ČEZ Arena)

V dohrávce šestého kola se jednalo vůbec o první zakolísání v letošní sezoně. Prohra o sedmnáct bodů je ještě milosrdná. Severočeši totiž vedli v průběhu zápasu až o devětadvacet bodů. Náskok si vytvořili ve třetí čtvrtině, kterou vyhráli 29:6! Pardubický kouč STANISLAV PETR hřímal: „Prohry jsou různé. Ze zápasu s Děčínem jsme neodešli se štítem. Příčina? I za nepříznivého stavu musíme hrát týmově.“

Utkání s Děčínem odhalilo slabiny, které se proti takzvaně slabším celkům daly ještě vykompenzovat zkušeností…

Nemůžeme celý zápas devalvovat, kvůli třetí čtvrtině. Je pravda, že v ní nám Děčín ukázal jak se hraje basket. Po přestávce měl daleko razantnější nástup. Bohužel jsme se nechali zatlačit do defenzivy.

První poločas byl vyrovnaný. Dlouho se týmy nemohly od sebe odpoutat na více než dva body…

S prvním poločasem jsem byl vcelku spokojený. Počítali jsme s tím, že když se nestane nic výjimečného, družstva budou v bodovém kontaktu. Až v závěru nám Děčín utekl na šest bodů. To ale v basketu není žádný náskok.

Zpátky ke katastrofální třetí čtvrtině. Jak si vysvětlujete, že tak zkušení hráči, když se dostanou pod tlak, neuvěřitelně zmatkují?

Největší chybou bylo, že z organizované hry se stala hra pěti jednotlivců. Každý se snažil vývoj utkání zvrátit sám. Hráči si musí uvědomit, že i ve fázích, kdy se nedaří, pořád se musí hrát týmově!

Ještě jedna odlišnost oproti Děčínu, a to práce lavičky. Náhradníci i realizační tým neustále kolegy na palubovce povzbuzovali a při každém koši jásali jako, by již zvítězili.

Na naší střídačce opravdu nebylo živo jako třeba při duelu s Ostravou. Určitě to bylo způsobené vývojem, ale také tím, že na ní sedí tři mladíci. Někteří starší hráči nehrají a mají s tím zřejmě problém.

V utkání s Děčínem týmu chyběl klasický vůdce, který by dokázal strhnout tým…

Měl jim být jako vždy Levell Sanders. Jeho bývalí spoluhráči se však na něho velmi dobře připravili a nedali mu dýchat. Nedovolili mu adresovat finální přihrávky, což poznamenalo ostatní hráče

Dnes vás čeká další soupeř. Můžete přiblížit tým Nového Jičína?

Nový Jičín praktikuje stejnou hru jako Děčín. Klade velký důraz na agresivní obranu. V útočné fázi se snaží hrát co nejrychleji. Navíc má velmi silnou lavičku.

V zápasech s tak silnými družstvy se musí makat od první minuty a ani to nemusí stačit…

Každá hloupá ztráta může rozhodovat. Musíme se maximalně koncentrovat po celý zápas a nespoléhat na to, že se bodové manko nějak dožene. Prohrát se může, ale ne jako s Děčínem. To rozhodně nebyla prohra se štítem.