Druhou polovinu základní části zahájili basketbalisté BK Synthesia vítězstvím. To patřilo do kategorie povinných, neboť Východočeši hostili outsidera soutěže. Kromě splněného úkolu však domácí nic výjimečného nepředvedli. Ve středu (18.00) je čeká proti Sadské větší lopota.

BK Synthesia Pardubice - BK Ústí nad Labem 81:57 (24:12, 45:24, 60:45). Body: Williams 15, Novotný 12, Sanders 10, Phillips 9, Majerík, Přibyl a Šmigič po 8, Gamma 7, Jelínek a Špaček po 2 – Thomas 17, Hrubý 9, Kramný 8, Tomanec 7, Hanzlík 6, Filipovič 4, Žampach a Englický po 3.

Rozhodčí: Lukeš, Karásek, Kapl.

Trojky: 1:7

Doskoky celkem: 31:27

Fauly: 17:18

Pět osobních chyb: 37. Tomanec (Ústí n. L.)

Diváků: 1090. N

Nejlepší hráč: Sullivan Phillips.

V prvním poločase pracoval pardubický tým jako dobře promazaný stroj. V jednu chvíli se jeho náskok vyšplhal na sedmadvacetibodový rozdíl. V ten okamžik přišla šance pro hráče z lavičky.

„Tím, že jsem se rozhodl dát příležitost širšímu kádru, soupeř v závěru druhé čtvrtiny snížil manko na dvacet bodů. Kdybych býval zachoval původní sestavu, mohli jsme vést výraznéjším rozdílem,“ přemítá pardubický trenér Ivan Vojtko. Po přestávce nastoupila na palubovku nejsilnější pětka, ovšem výkon pardubických sklouzl do mezí zbytečného vymýšlení. Soupeř vycítil šanci a přiblížil se domácím na přijatelných dvanáct bodů.

„Hráči stále častěji spekulovali a chtěli dávat pouze takzvané dobré přihrávky, místo toho aby hráli co nejjednodušeji a přímo na koš. Naše akce proto byly kolikrát překombinované. Do toho opět ty naše technické nedostatky,“ lamentoval Ivan Vojtko.

Pardubická motivace se opět zvýšila v době, kdy Ústí začalo stahovat náskok. V závěrečné čtvrtině se obraz hry vrátil do vyjetých kolejí prvního poločasu. Ke stovce vstřelených bodů však bylo příliš daleko.

„Na hřiště pardubického favorita jsme jeli s cílem nedostat více než osmdesát bodů, nebo pohybovat se někde na této úrovni. To se nám podařilo, ale nemyslím si, že by to bylo zásluhou kvality naší obrany, spíše ukolébáním soupeře. Po rychle získaném výrazném náskoku, domácí jen těžko nacházeli motivaci,“ všiml si ústecký kouč Jan Šedivý.

Ani po odehraném 23.kole Mattoni NBL tak BK Ústí nenastartovalo na cestu kúniku zbeznadějně posledního místa vtabulce.

„Pardubičáci na nás vlétli vplné palbě hned od začátku. První čtvrtku jsme ještě zvládli celkem slušně, ale ve druhé jsme vobraně příliš polevili. Soupeř nám utekl na rozdíl 21bodů, což už se potom ukázalo, že nebylo vnašich silách stáhnout,“ řekla opora basketbalistů Ústí TomášHrubý.

Ve třetí čtvrtině se rozstřílel ústecký Kevin Thomas a šňůrou deseti bodů pomohl vedení „Perníkářů“ zmírnit na pouhých třináct bodů. Zkušený soupeř ale vpravý čas zabral a výhru si už vzít nenechal. „Druhý poločas mě ale potěšil. Nevykašlali jsme se na to a až do konce zápasu jsme sPardubicemi drželi krok. Poslední dvě čtvrtiny jsme jim byli vyrovnaným soupeřem herně ibodově,“ uvedl pivotmanHrubý.

„Kzápasu jsme odjeli jenom vdevíti lidech. Tonda Pištecký dostal od trenéra kvůli vážným rodinným důvodům volno a Honza Koranda je nemocný. Větší příležitost vyniknout tak dostali mladší kluci. Je dobré, že sbírají minuty zkušeností ze zápasů nejvyšší soutěže. Určitě se budou hodit,“ dodalHrubý. (Gabriel Otakar)