Sice jiným způsobem, než by si přáli, tedy se svými fanoušky, ale nic jiného jim stávající situace neumožnila.

PO ZÁKLADNÍ ČÁSTI

Výbor České basketbalové federace na svém zasedání rozhodl o osudu basketbalových soutěžích v sezoně 2019/2020. I v případě Kooperativa NBL, která byla přerušena 12. března a o šest dnů později na základě doporučení klubů ukončena, šlo o to, zda bude vyhlášeno pořadí a ke kterému datu.

Rezultát z jednání basketbalové vrchnosti je nakonec tento: nejvyšší soutěž vyhlašuje pořadí na prvních třech místech po základní čísti, tedy po dvaadvaceti kolech (1. ERA Basketball Nymburk, 2. BK Opava, 3. Dekstone Tuři Svitavy), baráž se nehraje, žádný tým nesestoupí a liga nebude ani rozšířena o případné zájemce z „prvoligových vod“.

„Mistr Kooperativa NBL nebyl vyhlášen, byl udělen titul „vítěz po základní části“. Výbor přijal doporučení Asociace ligových klubů a celková tabulka tedy skončila po základní části. Nikdo nepostupuje, ale nikdo ani nesestupuje, baráž se hrát nebude. Příští ročník bude pokračovat s dvanácti kluby. Neuvažovalo se o udělení divoké karty na případné rozšíření,“ vyjádřil se předseda Asociace ligových klubů Tomáš Kotrč.

„Byly dva názory a debata byla poměrně dlouhá. Názory se lišily na metodiku, zda je dobré soutěže rozšiřovat nebo nerozšiřovat. Nakonec zvítězila varianta, že by měly být zachovány systémy soutěží jako v letošním roce a spíše se zaměřit na rozvoj soutěží,“ dodal generální sekretář ČBF Michal Konečný.

NEJLÉPE V HISTORII

Pro svitavský basketbal tak báječně rozehraná sezona přece jenom skončila medailovým umístěním. Třetí příčka, kterou Tuři obsazovali základní části, jim navíc slušela také po šesti odehraných kolech nadstavby, lepší byly pouze neporažený Nymburk a druhá Opava. „Neumím si vůbec představit variantu anulování všech dosažených výsledků. Naši partneři totiž do uplynulé sezony vložili nemalé finanční prostředky a říci nyní, že se vlastně neodehrálo nic, je z jejich i našeho pohledu neakceptovatelné,“ říkal před více než měsícem svitavský manažer Pavel Špaček. A na jeho slova došlo…

„Mrzí nás, že jsme nemohli medaili získat sportovní cestou na palubovce, ale i přesto je tenhle bronz historicky první ligovou medailí v historii klubu a povedla se v jubilejní desáté sezoně od postupu do NBL. Když k tomu připočteme bronzovou medaili z poháru, tak se můžeme bavit o nejúspěšnějším ročníku, který svitavský basketbal zažil,“ stojí v prohlášení Dekstone Turů, pro které jde o doklad jejich posunu mezi špičku nejvyšší soutěže. A je zřejmé, že do budoucna nebudou jejich ambice nižší.

Pardubické Bekse zůstane v dějinách zapsáno po základní části tohoto ročníku čtvrté místo a také v jejich případě je škoda, že nedostala šanci předvést ve vyřazovacích bojích, jak vysoko mohla myslet.

NAPŘÍČ SOUTĚŽEMI

V ostatních soutěžích řízených Českou basketbalovou federací platí, že z nich nikdo nesestoupí ani do nich nepostoupí, pořadí není vyhlášeno a všechna družstva, která nastoupila do soutěží v sezóně 2019/2020, mají právo účasti v těch samých soutěžích v ročníku následujícím.

Z Pardubického kraje se to u dospělých týká prvoligových mužů BK Pardubice a prvoligových žen BK Studánka Pardubice, druholigových mužů BVK Holice, TJ Sokol Chrudim a Tesly Pardubice a druholigových žen Adfors Basket Litomyšl.

Zjednodušeně řečeno tak platí, že na startovní čáře basketbalové sezony 2020/21 budou stát stejné týmy ve stejných soutěžích jako o rok dříve. Samozřejmě za podmínky, že se sportovní dění bude moci opět rozjet a že všechny kluby přečkají stávající složitou situaci bez úhony a do soutěží se přihlásí. Což neplatí jen pro basketbal…