Čeští basketbalisté udělali důležitý krok v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. Největšímu favoritu skupiny udělili lekci z basketbalové účebnice. Perfektně bránili a Izrael doslova převálcovali pod oběma koši. Hlavním tahounem národního týmu byl holický odchovanec JIŘÍ WELSCH.

„Jirka je znám po celé Evropě jako týmový hráč. Je skvěle individuálně vybaven, ovšem jeho snaha hrát každou vteřinu pro tým, je obdivuhodná,“ charakterizoval hráče Unicaja Malaga reprezentační kouč Michal Ježdík. Jeho slova se naplňují také v průběhu letošní kvalifikace. Na vítězství 91:70 nad Izraelem se Welsch podílel dvaceti body (čtyři trojky), ale také osmi asistencemi.

Zatímco šokovaní Izraelci otáčeli oči směrem ke stropu ČEZ Areny, bývalý pardubický hráč si po dvacetibodovém výprasku z britských ostrovů ve středu večer užíval ovací. „Taktické pokyny se nám podařilo splnit do puntíku. Hráli jsme agresivně v obraně i v útoku. Soupeře jsme napadali a na hřišti mu moc nepovolili,“ pochvaloval si Welsch.

V první půli Izrael české mašině ještě jakžtakž stačil, ovšem po přestávce a především v závěrečném kvartálu šlapal vodu. „Soupeř začal hrát vabank, vyrukoval na nás s presinkem. Ten však byl podle mého názoru docela naivní. Z jejich strany byl viděn náznak tlaku na míč, ovšem jak vytáhli obranu, my jsme si dobrým pohybem vytvářeli dobré pozice pro střely, které jsme proměňovali,“ postřehl hráč, který si okusil atmosféru profesionální NBA.

Ve všech šesti dosavadních zápasech naší skupiny vždy vyhrál tým pořadatele. V sobotu mají Češi možnost tuto skutečnost změnit. Hrají v Bosně a Hercegovině.

„Troufám si skoro tvrdit, že ten, kdo vyhraje venku, postoupí. Jenže všechny zápasy v cizím prostředí jsou velmi těžké. V Bosně určitě bude divoká kulisa, čeká nás velká palubovka, nažhavený soupeř, který nám chce vrátit prohru. Doufám, že se nám podaří prolomit špatnou bilanci hostujících týmů,“ přeje si Jiří Welsch.