Skromnost je jeho druhé jméno… Proto také nepotřeboval k oznámení ukončení kariéry svolávat žádnou okázalou tiskovou konferenci. A že jeho basketbalový život vůbec skromný nebyl. JIŘÍ WELSCH se s dvaadvaceti lety profesionální kariéry rozloučil skromně při přátelském posezení v jedné z kaváren na kolonádě v Poděbradech. „Je to konec jednoho a začátek druhého a já se na něj velmi těším,“ říká legenda českého basketbalu. „Tím, že mizím z palubovek, nemizím z basketbalu,“ dodává tajemně.

ZTRÁTA MOTIVACE
Někoho motivovat znamená přimět ho, aby něco udělal. A to tak, aby byl pro danou věc nadšený a měl zájem ji vykonat. Motivace je soubor vnitřních i vnějších faktorů, které usměrňují chování člověka za účelem dosažení určitého cíle. A ten dosažený cíl pak přináší radost a pocit uspokojení.

„Nechci úplně říct, že by mně scházely basketbalové výzvy. Nicméně tzv. hluchých míst se tam objevovalo čím dál tím víc. No a když jsem se z momentálního stavu podíval dopředu, tak jsem usoudil, že by pro mě bylo těžké dál pokračovat,“ vysvětluje odchovanec holického basketbalu Jiří Welsch.

VÝKONNOST
Chtít a umět nestačí. K dosažení osobních i týmových cílů je zapotřebí nejen ochota a snaha podávat výkon, ale i výkonnost samotná. Ale když, už to nejde, ať už věkem nebo zdravotními problémy, je nejlepší odejít. 

„Už nemůžu sám od sebe očekávat, na co jsem býval zvyklý. Není žádné tajemství, že nejsem stejný hráč jako před deseti lety. Na druhou stran zlom ve sportovní kariéře nenastává ze dne na den. Jedná se o pomalý ústup. Pak záleží na tom konkrétním člověku, jak daleko nechá pokles výkonnosti zajít. Rok od roku ztrácí na rychlosti, vyskočí míň. Zkrátka jeho schopnosti nejsou jako dřív. Já jsem se rozhodl, že teď je ideální moment to definitivně zastavit,“ podotýká stále ještě nejslavnější Čech, který působil v NBA.

JEDNODUŠE POCIT
Definovat slovo pocit nejde. Právě proto, že je to osobní záležitost. Snad jen, že je to smyslový nebo duševní zážitek konkrétního člověka. A jak je známo, do duše se nevidí…

„Třetím a nejhlavnějším důvodem je pro mě jednoduše pocit. V podobné situaci jsem se nacházel už vloni na podzim, ale tehdy jsem chtěl ještě něco splnit. Ten pocit však ve mně zůstal. Pocit, že bych se chtěl v životě posunout někam dál a zkusit něco nové. Když to shrnu: Většinu svého dosavadního života jsem strávil na basketbalových palubovkách a už toho vážně bylo dost.

NEBYLO TO ŠPATNÉ…
„Nedávno jsem dostal zajímavou otázku: Jirko, jaká byla tvoje kariéra? Odpověděl jsem: Nebylo to špatné na kluka z Holic. Popravdě řečeno, byla to neskutečnou jízda plná výher i proher. Situací, kdy jsem byl nahoře a logicky také dole. Abych byl upřímný v této tak pro mě emotivní chvíli nemyslím ani na jedno. Myslím jen na ty, kteří mě basketbalovým životem provázeli: přátelé, spoluhráči, protihráči, trenéři, fanoušci. Se kterými jsem se měl možnost setkat, proti kterým jsem mohl hrát, od kterých jsem se mohl učit a kteří ze mě dělali lepšího člověka,“ vyznává se Jiří Welsch.

Bohatý basketbalový život Jiřího WelscheNarozen: 27. 1. 1980 v Pardubicích. Výška: 199 cm. Post: rozehrávač nebo křídlo. Klubová kariéra: BVK Holice (1990 – 1994), Ostacolor Pardubice (1994 – 1998), BC Sparta Praha (1998 – 2000), Olimpija Lublaň (2000 – 2001), Golden State Warriors (NBA, 2001 – 2003), Dallas Mavericks (NBA, 2003), Boston Celtics (NBA, 2003 – 2004), Milwaukee Bucks (NBA, 2005 – 2006), Unicaja Málaga (Šp., 2006 – 2010), Estudiantes Madrid (Šp., 2010 – 2011), Spirou Charleroi (Bel., 2011 – 2012), ČEZ Basketball Nymburk (2012 – 2017), BK JIP Pardubce (2017 – 2018). Reprezentační kariéra: od mládežnických let, v dospělých od roku 1999. Největší úspěchy: 7. místo (ME 2015), 5 x český titul s Nymburkem, basketbalista roku (2000, 2005, 2006).