Nejdříve se dostat do play off a pak se uvidí. Nebo. Pohybovat se v klidném středu tabulky. Tak s těmito alibistickými řečmi fanouška akorát tak naštvete. To však není případ pardubických basketbalistů. Žádné vytáčky a chození kolem horké kaše. Na předsezonní tiskové konferenci zaznělo z úst představitelů klubu unisono: Zajímá nás pouze finále Kooperativa NBL!

Průvodním jevem před každou sezonou je oživení hráčského trhu. Pardubický dres po minulé sezoně vysvlékla pětice, z toho kvarteto patřilo do širší základní rotace.

„Rozloučili jsme se s Martinem Peterkou, Corey Muirheadem, Travisem Nelsonem, Michalem Čarneckým a Samuelem Faifrem," vysvětluje Martin Marek, generální manažer BK JIP Pardubice.
Na východ Čech za ně dorazila více než rovnocenná náhrada. Sítě rozhodilo vedení zejména v Prostějově a neodjelo s prázdnou. Spíše s plnou.

„Nově jsme podepsali tři hráče: Dušana Pandulu, Ondřeje Kohouta a Josepha Walla, který k nám přichází z portugalské ligy. Kromě těchto zkušenějších hráčů chceme také v této sezoně dávat příležitost našim mladým odchovancům. Mám na mysli Viktora Půlpána, Jiřího Šoulu a Tomáše Šoukala. Aktuálně jsou na soupisku zařazeni také David Škranc a Matěj Rubeš," vypočítává Marek.

Nově sestavený pardubický tým se může pochlubit velkou perspektivou. Vždyť jeho věkový průměr činí 24,6 roku.

Široká a silná rotace pardubického družstva by měla být výhodou. Systém nejvyšší soutěže mužů se nemění, a tak BK JIP Pardubice čeká dlouhá sezona, doplněná ještě působením v Českém poháru.

„Odehrajeme čtyřkolovou základní část, na kterou bude navazovat play off. S každým týmem, vyjma Nymburka, odehrajeme dvě domácí a stejný počet venkovních utkání. Mistr má znovu zkrácený režim, proto se střetne s každým pouze dvakrát," říká Marek, který se zaměří také na druhé soupeření v tomto ročníku:

„Co se týče Českého poháru, jeho formát dostal nový kabát. Všechny týmy Kooperativa NBL i první ligy budou zařazeny do pavouku, kde se střetnou vyřazovacím způsobem na jeden zápas. Vyvrcholením bude finálový turnaj o čtyřech účastnících. Při neúčasti Nymburka je naším cílem celý pohár vyhrát."

Plány pro „béčkovou" soutěž nadcházející sezony již jsou vyřčeny. Zásadnější je ale pro pardubického fanouška cíl pro v „Mattonce". Nově Kooperativa NBL.

„Chceme hrát ve finálové sérii. Už v minulé sezoně jsme k tomu měli blízko, tak proč to nezopakovat. Tedy s lepším výsledkem. To říkám zcela otevřeně. Pokud totiž nemáte ty nejvyšší cíle, můžete to zabalit," podotýká pardubický kouč Dušan Bohunický," který má novou prodlouženou ruku na hřišti. Kapitánské céčko totiž po Zbyňku Pospíšilovi přebírá Lukáš Kotas.

„Dříve si volili v Pardubicích kapitána sami hráči. Já jsem nyní přistoupil k tomu, že jsem si vybral hráče, se kterým chci nejvíce komunikovat sám," objasňuje tento krok Bohunický.