V pátek odlétá na olympiádu do Londýna také dvojice zástupců pardubického bikrosu.
Směr hlavní město sportu nabrala závodnice Aneta Hladíková a s trenér René Živný. Vlastní závod BMX se jede ve dnech 8. – 10. srpna.
Reprezentačního kouče RENÉ ŽIVNÉHO jsme se zeptali na vyhlídky pro olympijský závod. „Základem je postup do finálové osmičky," tvrdí  kouč.

Bikros se objeví teprve na druhé olympiádě, premiéru si odkroutil před čtyřmi lety v Číně. Vy jste nechyběl v Pekingu a nebudete chybět ani v Londýně. Změnilo se postavení bikrosu od té doby?
V bikrosu samotném se toho moc nezměnilo, dráha v Pekingu byla hodně náročná a dráha v Londýně je technicky snad ještě náročnější. Každopádně naše děvčata měla možnost si jí osobně vyzkoušet na loňském světovém poháru i letošním květnovém tréninkovém kempu. Bikros se nyní ubírá směrem obrovských skoků, má to být šou pro diváky, ale někdy se trochu zapomíná na bezpečnost jezdců.  Chyba na velkém skoku pak znamená většinou dlouhodobější zranění.

Do nominace se kromě Hladíkové dostala ještě Romana Labounková. Budete se o ně bát?
Naše děvčata patří ke světové špičce, strach nemám. Co se týká nominace jezdců, tak zde je oproti Pekingu zásadní rozdíl ve jménech, v Číně nás reprezentoval jeden muž (Michal Prokop) a jedna žena (Jana Horáková). Letos se nominovala zmíněná dvojice žen a muži bohužel skončili jako první náhradníci.

Probojovat se v BMX na olympiádu je trochu nepřehledné. Kvalifikace trvá skoro tři roky…
Jsme v tom trochu specifičtí, ale taková jsou kritéria. Mě osobně velice mrzí, že se neprobojoval do Londýna žádný z mužů. Velké šance měl Michal Prokop a rovněž pardubický Štěpán Tumpach.

Co se přihodilo, že nakonec nikam nejede?
Měl potvrdit svoji formu na rozhodujícím závodě světového šampionátu v Anglii, který se jel v květnu. Vše hrálo do not, včetně tréninkových časů, jenže pak přišel bohužel v rozhodující jízdě pád. Naši nominaci již pak nezachránil ani legendární Michal Prokop. Ovšem Štěpán nemusí nijak smutnit, jedná se o velice mladého závodníka a s nominací na olympiádu za čtyři roky do Ria de Janeira se zcela jistě popasuje lépe.

Mohl by o místo do Brazílie zabojovat ještě někdo z Pardubic?
Je  velice pozitivní, že začínají v pardubické bikrosové líhni vyrůstat i další naděje. Výborně se jeví například junior Marcel Pešek, mezi juniorkami tvrdě bojuje Michaela Beráková a v mládežnických kategoriích je spousta dalších talentů. Ale je to jako v každém sportu, talent je talent, ale do konečného úspěchu se vše dotáhne jen osobní pílí samotných jezdců.

Pardubický bikros je známým pojmem v celorepublikovém měřítku, v loňském roce jste na dráze na sídlišti Závodu míru pořádali dokonce závod olympijské kvalifikace. I proto jsou ze tří vyslanců bikrosové výpravy dva z Pardubic?
Pardubice jsou Mekkou českého bikrosu. Už v roce 2001 se tu pořádal závod evropského šampionátu, který se zde bude konat mimochodem i v příštím roce ve dnech. Každý rok pořádáme mnoho celorepublikových závodů a navíc je velice pozitivní, že zde máme v poslední době velice slušnou líheň mladičkých jezdců. Bikrosová dráha je na evropské úrovni a navíc se stále vylepšuje, dle nových mezinárodních pravidel. Musím v tomhle ohledu poděkovat předsedovi Zdeňku Mertovi za obrovský kus práce a městu Pardubice za velikou podporu. Bohužel, sponzorů náš sport moc nemá, nejsme přeci jen tak známí. Tajně doufám, že některá z našich děvčat zajede medailový výsledek na olympiádě v Londýně a vnímání našeho malého sportu se u sponzorů změní.

Vážně by český bikros mohl získat medaili?
Základem je určitě postup do finálové osmičky. Obě děvčata mají hodně natrénováno. Sledoval jsem jejich přípravu nastíněnou od jejich osobních trenérů a když vidím jejich současnou výkonnost, mám z toho opravdovou a velkou  radost. Pevně věřím, že se obě dostanou v Londýně do finálové osmičky a alespoň jedna z nich bude bojovat o medailové umístění. Bude to hodně o štěstí a také o povětrnostních podmínkách, o čemž jsme měli možnost se přesvědčit přímo na místě v Londýně, při loňském světovém poháru. Ale určitě jsem optimistou.