Darovanému koni na zuby nekoukej. V tomto případě ale platí: Na darované vítězství od koně koukej… Pardubičtí basketbalisté dvakrát měli Prostějov na lopatě. Na konci základní části si ji zlomili sami a v prodloužení jim praskla po dvou trojkových zářezech. PETR BOHAČÍK prohru 73:77 nekousal.

V první čtvrtině jste dodrželi zásadní věc: silného soupeře jste nepustili do trháku a naopak sami se snažili být neustále ve vedení, souhlasíte?
Ano. Začátek zápasu nám celkem vyšel. Ani jsme nedělali moc chyb. Ty jsme si bohužel vybrali v nejhorší okamžik. V závěru základní hrací doby a pak také v prodloužení. Přitom jsme se na vyrovnanou koncovku připravovali.

Druhý kvartál byl prakticky o polovinu chudší na body. Jak si to vysvětlujete?

Bylo to rozjeté na skóre okolo sto bodů na každé straně. A to málokdy vydrží. Navíc, když spolu hrají vyrovnaní soupeři, kteří mají svojí obrannou kvalitu. Oba dva týmy začaly více bránit. Za úvodních deset minut už si přečetly soupeře. Zkrátka nabouraly se do taktiky a některé věci  předvídaly dopředu. Cítil jsem to při našich akcích, kdy se nám hůře útočilo.

Několik slibně rozjetých akcí jste nedotáhli do úspěšného konce. Nemáte také pocit, že v poločase jste mohli vést vyšším rozdílem než o šest bodů?

Mně ani nevadí to neproměňování našich útoků, protože když je vyslaná střela na koš, je to vítězství nad obranou. Štvou mě ale hloupé ztráty.  Hlavně ty nevynucené. Prostějov na nás trošičku přitlačil a my se hned rozklepali. Dělali jsme věci, na které nejsme zvyklí. Tím, jsme ho nechali udržet se na hratelném skóre.

A bylo hůře. Střelecky vám nevyšly první pětiminutovky obou čtvrtin druhé půle. V součtu jste zaznamenali pouhých šest bodů. Nikdo se tak nemohl vůbec divit, že se Orli dostali do plusu…

Na začátku třetí čtvrtiny jsme vedli tuším o osm bodů, ale to v basketbale ještě vůbec nic neznamená.  Je pravda, že se nám střelecky vůbec nedařilo, nicméně jsme to dokázali kompenzovat v obraně. A také bylo důležité, že jsme protivníka nepustili do výraznějšího náskoku.

Ztracené vedení jste si vzali zpět minutu a půl před koncem. Proč se vám ho nepodařilo udržet do závěrečného klaksonu?

Všechno hrálo v náš prospěch. Hráli jsme doma, vedli jsme, tuhle koncovku jsme měli zvládnout. Za nerozhodného stavu  jsme měli k dispozici poslední útok. Prostějov byl tím týmem, který musel v případě nutnosti  faulovat. Nevyužili jsme ale celý časový limit ke kloudnému zakončení, a tak se prodlužovalo.

Rovněž v nastaveném čase jste sahali po výhře. Ještě sto vteřin před jeho koncem jste vedli rozdílem čtyř bodů a minutu před koncem o tři…

Nebyli jsme ale schopni plnit pokyny v útoku. Takový tým jako jsou Pardubice nemůže v posledních třech útocích udělat ztrátu. Ztrátu typu, že jim hodíte míč přímo do ruky a oni mohou okamžitě vyrazit do protiútoku. Ale dobře nám tak. Koncovky takhle hrát nemůžeme hrát!

Při posledním útoku a pak logicky celé prodloužení vám chyběl z důvodu vyfaulování ústřední rozehrávač Sanders. Shodneme se na tom, že s jeho účasti na palubovce by to dopadlo opačně?

To si netroufám tvrdit. Na jeho místo přišel Michal Čarnecký, který byl sice u těch ztrát v prodloužení, nicméně to byla chyba celé pětky, která se právě pohybovala na hřišti. Poněvadž, kdyby měl komu přihrát, tak přihraje přesně. Na druhou stranu Ell Sanders je mnohem zkušenější a s podobnými koncovkami si asi umí  mnohem lépe poradit. Ale opakuji, na Michala bych vinu nesvaloval.

Prostějov vrátily v prodloužení do hry o vítězství dvě Pandulovy trojky v rozmezí třiceti vteřin. Přitom z předchozích dvaceti pokusu tato trojková velmoc mířila úspěšně jen dvakrát. Jak hodně naštve, že v době, kdy to nejméně potřebujete, se soupeř trefuje?

No, naštve to hodně. Navíc, když je to v prodloužení a soupeř tím prakticky otáčí zápas. De facto to byly vítězné střely, protože dostat šest bodů během dvou útoků je v zápase, kdy se nadřete na každý koš, zalamující. Přitom jsme měli pokyny více bránit perimetr a při vedení o tři si klidně nechat dát koš za dva body nebo se uchýlit k faulu. I za cenu trestných hodů. Ale ne tohle!

Ještě jedno je do očí bíjící. Prostějov sedmnáctkrát úspěšně doskakoval pod vaším košem. Není to na jeden zápas moc?

Ano je. Měli jsme pokyny zabránit útočným doskokům soupeře. Bohužel v tom nás Prostějov jednoznačně přehrál. Sedmnáct útočných doskoků doma jednoduše nemůžeme soupeři dovolit…