Prázdniny končí, škola začíná. Tato známá fráze se dá přenést i do kolektivních sportů. V překladu to znamená: Konec odpočívání, zahajuje příprava na novou sezonu. A právě v této fázi se nyní nacházejí basketbalisté BK JIP Pardubice.  Východočeši obhajují v Mattoni NBL bronzovou příčku.

Dobrá zpráva hned na úvod testovacího období. Pardubická družina se na prvním rande sešla téměř v plném počtu. Chybí pouze léčený Kotas a dva mladíci Půlpán s Šoukalem, kteří si plní reprezentační povinnosti.
„Je snem každého trenéra, aby mohl pracovat hned od úvodu přípravy s kompletním týmem. Ani já v tomhle nejsem výjimkou. Pro mě je výhoda, že téměř všechny hráče znám z minulé sezony. Tým byl doplněn pouze o Ella Sanderse, který je na tak vysoké úrovni, že veškeré informace vstřebává hodně rychle," konstatoval potěšeně pardubický trenér Dušan Bohunický.

Nejméně oblíbená část příprav? Deset z deseti respondentů vám odpoví nabírání fyzické kondice nebo-li tzv. hrubá příprava.
„V prvních čtrnácti dnech se zaměříme na fyzičku. Celá naše příprava v tomto období se bude odvíjet v hale Dukla. Pouze v rámci odreagování, či spíše zpestření programu, hráči občas absolvují výběhy s kondičním trenérem Martinem Skřivánkem na atletickém ovále. Popřípadě zařadíme jiný doplňkový sport," nastínil program Bohunický.

Fyzická kondice je nutná skoro pro každý sport. V tom se věda nehledá. Zaměstnáním vysokých mužů je basketbal, takže podstatná část přípravy bude zaměřena na dovednosti s oranžovým míčem.
„Soustředíme se na dvě základní věci. Z pohledu útoku na naši přechodovou fázi. Chtěli bychom zrychlit naši reakci na zahájení pohybu směrem na útočnou polovinu jak po koši, tak po zisku míče. Co se týče obranné fáze, zaměříme se na nejčastější kombinace v týmové obraně," prozradil plány pardubický kouč.

Jak již bylo naznačeno, jedinou vadou na kráse je neúčast Lukáše Kotase, který je jedním z klíčových mužů pardubické sestavy.
„Neviděl bych to tak černě. Lukáš je v současné době v péči naší fyzioterapeutky, která s ním pravidelně pracuje. Absolvuje už silovou část přípravy s kondičním trenérem. Prognóza je taková, že v průběhu příštího týdne by mohl začít běhat a v optimálním případě v dalším týdnu by se měl zapojit do basketbalového tréninku," objasňuje Bohunický.

První přípravný zápas odehraje Beksa v poslední srpnový den. Do své haly Dukla si pozvala účastníka nejvyšší slovenské soutěže, Prievidzu. Poté vyzve v Přelouči německé Karlsruhe, zúčastní se mezinárodního turnaje v Polsku a v Litomyšli změří síly se slovenským Interem Bratislava.