Těžký opravný test a ještě těžší obhajoba diplomové práce… Zatímco pardubičtí basketbalisté mají po prohře v krajském derby proti Prostějovu co žehlit, tak Svitavy si mohou v Děčíně vyšlápnout na další tým ze silné první čtyřky Kooperativa NBL.

Středa 18.00:
BK JIP Pardubice (4. místo, 17 výher, 7 proher) – Ariete Prostějov (17 výher, 7 proher), Arena Pardubice.

Nový rok je tu a s ním i prohození míst loňských semifinalistů v tabulce. Jestliže družstvo z Hané po vánočních svátcích ještě neprohrálo, tak Beksu stalo zakolísání ve Svitavách třetí místo.

„Řekl bych, že výkony prostějovského týmu pokračují v rovině, ve které hrál i v předvánočním období. Hra je hodně založená na hráčích z perimetru, kteří po zisku míče dokážou hodně rychle přecházet na útočnou polovinu hřiště a dostávají se ke spoustě jednoduchých košů z protiútoků. Tahle hra Orly zdobí v celém dosavadním průběhu sezony," všímá si pardubický trenér Dušan Bohunický a ke stylu prostějovského basketbalu ještě dodává:
„Zisky míče často pramení změnou rytmu v obraně. Občas také Prostějov zůstává po trestných hodech v presinkových situacích, díky nimž se po chybách soupeřů dostává k jednoduchým košům. Zejména je to však způsobeno velmi dobrou prací v obraně pod trojkovým obloukem. Prostějovští hráči výborně vykrývají prostor při nájezdech a následně jsou velice rychlí v rotacích při přihrávkách na perimetr. Dostávají tím útočící tým do těžkých situací, do obtížných střel a po doskocích dovedou rychle přesouvat míč na útočnou polovinu."

V letošní sezoně se oba celky střetly dvakrát. V domácím prostředí (na Dukle) dospěl zápas dokonce do prodloužení, po jehož konci se radovali Východočeši. Na jihu Moravy pak zvládlo lépe koncovku Ariete.
„S Prostějovem je to podobné jako s Děčínem. Musíte být soustředěni po celých čtyřicet minut. Tyto týmy totiž umějí skóre velmi rychle zvrátit. Myslím si, že hlavním faktorem, který budeme muset eliminovat, je mít se na pozoru před soupeřovým protiútokem. Hodně důležitá bude také naše odolnost ve hře jeden proti jednomu," tuší Dušan Bohunický.

Dnes 18.00:
BK Děčín (2. místo, 18 výher, 5 proher) – Qanto Tuři Svitavy (8. místo, 10 výher, 13 proher).

S pořádně posíleným sebevědomím cestují svitavští Tuři na sever Čech. Poté, co po strhujícím průběhu skalpovali Pardubice, změří svoje síly s dalším špičkovým soupeřem z Děčína, jehož domácí hájemství bývá takřka nedobytné.

Už několikrát v průběhu sezony se stalo, že po kvalitním výkonu zahráli Tuři jen o pár dnů později k nepoznání hůře. To si v Děčíně nemohou dovolit, pokud chtějí myslet na další překvapení. Proti domácímu celku, který disponuje širokou rotací, byl jakýkoli výpadek došel tvrdého trestu.

„Potřebujeme zopakovat týmový výkon, podobný jako v zápase proti Pardubicím. Hráči se přesvědčili o tom, že pokud si budou věřit, tak je možné všechno," je optimistický manažer klubu Pavel Špaček.

Svitavskou výhodou bude v tomto duelu, že do boje mohou jít s klidnou hlavou a bez tlaku na výhru. Rozhodující zápasy v boji o vysněný postup do čtvrtfinále na ně teprve čekají. V Děčíně mohou jen získat plusové body a to je pozice, jaká jim bude vyhovovat.