Nejdříve tam byl v roce 1914 zastřelen František Ferdinand d'Este. Atentát na následníka rakousko - uherského trůnu je považován za jednu z příčin první světové války. No a v roce 1992 vypukl v Bosně a Hercegovině mezinárodní ozbrojený konflikt, který je označován za nejkrvavější té doby v bývalé Jugoslávii. Válka si vyžádala téměř sto tisíc obětí. Přitom v roce 1984 dělalo město vše pro to, aby ze sebe smylo tu válečnou špínu. Stalo se symbolem míru a přátelství. Maskot Vučko provedl celý svět zimními olympijskými hrami.

Válka v této balkánské zemi zastavila život na další desetiletí. Její stopy jsou vidět na každém kroku, respektive na každém domu. Místo výstavby nových objektů se v Sarajevu budovaly hromadné hřbitovy a pomníky. Radost tak tamním obyvatelům činí sport nebo kultura. Každý úspěch je kvitován dvojnásobně, protože Bosňané jsou velmi hrdým národem. Stačí se podívat do obchůdků s dresy kde fotbalové dresy s nápisem Cristiano Ronaldo nebo Lionel Messi válcuje v Čechách tolik známý Edin Džeko. Podobné je to i s jinými sporty. V basketbale se stal modlou Jusuf Nurkič.

Opora týmu NBA Portland Trail Blazers měla být hlavní zbraní, pardon článkem, bosenského týmu v utkání s Českou republikou. Byla, ovšem na nadšeně bojující Lvy sám nestačil. Češi po vítězství 85:80 dovršili postup na světový šampionát v Číně, který se koná přesně za rok. Bosně a Hercegovině uštědřili další pokoření. Naštěstí se jednalo jen o sport, a tak kromě škrtnutí účasti na mistrovství světa se jí nic zlého nepřihodilo…