Hotovo. Björn Otto právě podruhé shodil 593 cm a tleská divákům. Dál se skákat už nebude, není důvod. Smutek? Ani nápad. Tenhle skok byl už jenom bonus. Věčně rozcuchaný německý sympaťák se usmívá. Vyhrál první ročník Zlaté tyčky.

Jako jediný se přenesl přes 583 cm, druhý skončil létající Řek Konstantinos Filippidis a třetí český reprezentant Jan Kudlička.
Premiéra tyčkařské show v Pardubicích se povedla. Fanoušci po sobě na začátku sice chvíli nesměle pokukovali: „Fakt se tady může řvát a tleskat?" jako by říkaly jejich pohledy.

Potom se však rozjeli. Poslední skoky sledovali vestoje a skandovaným potleskem dodávali borcům před nimi sílu.
„Musím poděkovat, že mě sem organizátoři pozvali. Napoprvé to byla velmi dobrá akce a skvělý závod," rozplýval se stříbrný medailista z poslední olympiády Björn Otto.
A že nevytvořil s 593 centimetry nový výkon roku?  Nevadí, zkusí to příště. „Jsem rád, že jsem si mohl tuhle výšku aspoň dvakrát vyzkoušet a nebylo to úplně zlé. Cítím, že formu mám, budu se jenom zlepšovat."

Moderátor Leoš Mareš ho hecoval, ať skočí někam ke střeše: „Jetzt 6 Meter a pak, jak říká Ivan Mládek, sieben Meter und dreizig Kilometer."
Komolená němčina Otta pobavila, tleskal a usmíval se. „Jo, sedm metrů je dobrá iluze. To nikdo skočit nemůže," dodal.

Svůj nejlepší letošní výkon vytasil Jan Kudlička. „Ale že by mě 565 úplně uspokojovalo? To ani náhodou. Měl jsem minimálně na 573. Třetí místo je ovšem fantastické. Jsem rád, že bylo na bedně české zastoupení," vykládal po závodě.

Bylo na něm vidět, jak si celý večer ohromně užívá. Kolem plochy pobíhal s foťákem a spouští „děsil" nic netušící fanoušky. Na tiskové konferenci pak v žertu vykládal, jak si přijel pro auto, které pořadatelé akce věnovali jako diváckou cenu.

„Myslím, že se tady podařilo nachystat skvělou show. První ročník byl fantastický, přišlo hodně lidí a tenhle závod se klidně může řadit na úplnou špičku v Evropě," dodal Kudlička.
Soutěž žen ovládla kubánská favoritka Yarisley Silvaová. Z českých reprezentantek byla lepší Romana Maláčová, která překonala 435 cm. Při další pokusu o 450 cm ji zastavila křeč, a tak nastoupila jenom ke dvěma pokusům. Jiřina Svobodová bohužel nezvládla základní výšku.

Výsledky
Ženy
1. Silvaová (Kuba) 471, 2. Sav-čenková 461, 3. Sidorovová (obě Rusko) 450, 4. Kiriakopuluová 435, 5. Ledakiová (obě Řecko) 435, 6. Maláčová 435, 7. Kirjašovová (Rusko) 420, 8. Mazuryková (Ukrajina) 420, Svobodová nehodnocena, neskočila základní výšku.

Muži
1. Otto (Německo) 583, 2. Filippidis (Řecko) 578, 3. Kudlička 565, 4. Mazuryk (Ukrajina) 555, 5. Lewis (Velká Británie) 555,  Mohr 555, Holzdeppe (oba Německo) 555, 8. Gibilisco (Itálie) 555, 9. Bechyně 510.

Vítězka Yarisley Silvaová: „Trofej s diamanty je překrásná"

Zlatá tyčka v PardubicíchŽenská tyčka měla v Pardubicích jasnou šampionku. Stříbrná medailistka z londýnské olympiády Yarisley Silvaová jako jediná skočila 471 cm. „Moc se mi líbilo, že v Pardubicích šlo jenom o tyčku. Bylo to milé. Smekám před tím, jaké tady byly podmínky," zamlouval se první ročník Zlaté tyčky kubánské hvězdě.

Na Pardubice asi teď budete mít jenom ty nejlepší vzpomínky, že?
Ano, můj osobní rekord je vyšší (475), než co jsem tady skočila, ale myslím, že mohu být s výkonem spokojena.

Čekal se váš souboj s Českou Jiřinou Svobodovou. Byla jste překvapená, že skončila už na základní výšce?
Bylo mi jasné, že to bude hodně těžká soupeřka, má za sebou skvělé výsledky. Abych řekla pravdu, tak v samotném závodě jsem si toho ale nevšimla. Vývoj soutěže jsem totiž moc nesledovala a soustředila jsem se hlavně na sebe. Až když jsme zůstaly v soutěži poslední tři, tak mi došlo, že musela vypadnout.

Co vlastně říkáte na trofej, kterou je zlatý přívěsek osázený diamanty?
Je to překrásná věc a hrozně si jí cením, rozhodně bude patřit mezi moje nejvzácnější trofeje. Musím na ni hlavně dávat velký pozor, abych ji při cestování letadlem nerozbila.

Zklamaná Svobodová: „Bojím se skákat, a to není dobře"

Na závod v Pardubicích se ohromně těšila. Z plakátů lákala na Zlatou tyčku její fotka. Několik tisíc fanoušků bylo natěšených, co  JIŘINA SVOBODOVÁ–PTÁČNÍKOVÁ (26) předvede.
Jenže jedna z hlavních hvězd tyčkařské akce vybouchla. „Doufám, že mi to lidi snad odpustí," tiše poznamenala poté, co potřetí shodila základní výšku 435 cm.  Moc se chtěla doma vytáhnout, místo toho si v burácející hale otírala slzy zklamání.

Zlatá tyčka v PardubicíchCo se přihodilo?
Nevím, mrzí mě to. Přitom jsem se cítila dobře, ale  poslední dobou mi dělá problém hlava. Bojím se skákat, a to není pro můj sport úplně dobře (horce se usměje). Párkrát se mi to už stalo, tak doufám, že to odbouráme co nejdřív, abych byla připravena na mistrovství Evropy.!

Jak takové ničení psychického bloku vypadá?
Jo, to kdybych věděla (usmívá se). Minule mi pomohlo, že jsem se od tyčky úplně oprostila a šla jsem na závodech třeba skok do dálky. Pořád skáčeme, běháme a jede to dokola. Teď mě čeká ještě jeden závod v Doněcku a pak asi začneme trénovat. Nic jiného mi nezbývá. Musím se z toho dostat.

Váš kolega Jan Kudlička říká, že je někdy daleko těžší skočit základní výšku než osobní rekord. Po dnešku mu asi dáte za pravdu, že?
Rozhodně. Přece jenom jste ve stresu, že máte před sebou první metu. Myslím, že  ať bych tam měla jakoukoliv výšku, dělalo by mi to dnes problém. Ne vážně, první dva pokusy byly celkem dobré, jenom jsem měla daleko stojany, a ve třetím nevím, co se se mnou stalo.

Neskočit základní výšku na Zlaté tyčce je mrzuté, na druhou stranu je lepší, když taková věc přišla teď a ne na halovém mistrovství Evropy v Göteborgu. Nebo ne?
Ale jo, jenže teď to byl domácí mítink. Každý český závodník se tady chce ukázat v nejlepším světle a já to takhle po… Prostě pokazím. Mrzí mě to.

Stupňuje se tenhle nepříjemný pocit s tím, že jste byla tváří akce?

Právě, bylo to postavené na mně. Doufám, že mi to snad lidi odpustí.

Fanoušci se po takovém tichém začátku docela rozjeli. Líbila se vám bouřlivá atmosféra?
Byla perfektní, nejvíc mě štve, že jsem si ji užila spíš jen jako divák. Ale super, celá akce se povedla.

Tak třeba za rok přijde šance znovu…
Doufám (usmívá se), a snad se tady ukážu v lepší formě.

V Pardubicích byl i manžel Petr Svoboda. Zkritizoval vás, nebo spíš povzbuzoval?
Něco mi řekl, ale zveřejňovat to nebudu. Ale nevynadal mi. Spíš se mi snažil nějak poradit. Zkusím se podle toho řídit, třeba to půjde.