Fungující společnost. A je jedno o kolika členech. Pokud se tak děje, všichni jsou spokojeni. To je případ BK Pardubice. Loňská sezona, či chcete-li rok, se dá zařadit k těm lepším… A to nejen na sportovním poli.

„Sezonu lze hodnotit jako úspěšnou. V mnoha pohledech dokonce jako velice úspěšnou. Mluvím o ekonomických ukazatelích, sportovní úrovni ale také o dalších věcech v oblasti obchodní a podpoře projektů, které v Pardubicích realizujeme. Někdy před třemi roky jsme se potýkali s ekonomickými problémy. Vyhlásili jsme daleko větší důraz na to, abychom klub ekonomicky stabilizovali. Tomu jsme přizpůsobili velkou strategii společnosti," vysvětluje Pavel Stara, předseda představenstva pardubického klubu.
Červený a černý. Ne, teď nehodláme rozebírat Stendhalův román. Tyto dvě barvy totiž ovládají také účetnictví. Ono je totiž velký rozdíl, jestli je vaše hospodaření v červených nebo černých číslech. A v této oblasti dělá radost jen ta barva tmářství…
„Končí nám fiskální rok a my budeme po letech v černých číslech. To však neznamená, že máme finančně vystaráno. Nicméně nám to dává určitou stabilizaci, což je pro sportovní klub v současné době v České republice jedno z nejzásadnějších kritérií," upozorňuje Stara.

BK JIP Pardubice není ovšem podnik, který rozdává pouze na sportovním poli. Naopak jeho jméno lze najít v záhlaví různých akcí.
„Máme velkou radost, že jsme si našli poměrně stabilní portfólio akcí, které podporujeme v Pardubicích i celém kraji. Chceme se prezentovat jako sportovní klub, který není zaměřen pouze na A-tým nebo na mládež. Ale také na společnost, která je interaktivní i ve věcech směrem k projektům jako jsou mateřské školy, základní školy, dětské domovy či organizace, které snaží začlenit do života tělesně postižené lidi. Spolupracujeme s dalšími subjekty v Pardubicích jakou jsou krajská nemocnice, Aquacentrum apod. Jedná se o standard ve všech dobře fungujících společnost. Ti, kteří mají štěstí sportovat, mohou pomáhat nebo minimálně upozorňovat na problémy druhé strany. Ne každý totiž má zdravotní schránku vždy v pořádku či se dostane do sociálních obtíží. V této činnosti chceme určitě pokračovat," podotýká předseda představenstva.

Město Pardubice se odjakživa vyznačovalo chemickým průmyslem. V posledních letech však může dostat přízvisko těžařská oblast. Alespoň na basketbalovém poli. Takové množství talentovaných hráčů mu může závidět téměř každé v republice.
„Rok od roku se nám daří začleňování mladých hráčů do týmů dospělých. Není veřejným tajemstvím, že mládež v Pardubicích je dlouhodobě na vynikající úrovni. Máme tady zavedený projekt Východočeský basketbal potažmo Golden Talents. Tento projekt je často zmiňován v odborných kruzích a je diskutován i v ostatních regionech. Tomu přizpůsobujeme i sestavování týmu směrem nahoru. To znamená náš A-tým a také partnerský tým v Hradci Králové, který působí ve druhé nejvyšší soutěži. V mládežnických soutěží stále roste konkurence. Jestli máme být úspěšní, rozhodují kromě výkonů i další faktory jako rodina, škola," poznamenává Stara.

Dilema nebo také dvojí volba. Je problém nabízející alespoň dvě řešení, ze kterých ani jedna není přijatelné. V duchu rozpolcen při rozhodování, kdy žádná možnost není příjemná. V jejich případě to v oblasti mládeže ale až tak horké není. Přesto…
„Mládež sama o sobě je velké téma. Snažíme se hledat kompromis. Jeden hlas vám našeptává, mějte v týmu zkušené hráče, druhý říká, hrajte s pardubickými odchovanci. Potkávají se dva světy. V tom profesionálním je hlavní poslání, jít za úspěchem. Na druhou stranu chceme, aby naše mládežnická akademie naplnila svojí podstatu, což je dodávání hráčů do A-týmu. Hledání konsolidace není občas jednoduché.

Záleží na trpělivosti samotných hráčů, trenéra a jeho zodpovědnosti za výsledky a výkony družstva. Neuznávám věty, nechat hrát mladé jenom proto, že to dobře vypadá. I pro mě je to o výkonnosti a výsledcích. Na trénincích mají veškerou podporu, aby k tomu dospěli. Věřím, že to tak chápou a objevují v sobě vnitřní chtíč podávat jen ty nejlepší výkony," přemítá Pavel Stara.