Pardubice – Češi a Slováci se zlepšují ve skládání Rubikovy kostky a konkurují hráčům ze západní Evropy. Ukázal to právě skončený ročník mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open. V minulosti se pardubického turnaje ve skládání slavného hlavolamu účastnilo jen málo zástupců z těchto zemí, letos již více než polovina ze 70 účastníků pocházela ze Slovenska a Česka.

„Naši hráči se umísťují na předních místech, dřív nebyli schopní konkurovat hráčům ze západní Evropy. Rubikova kostka u nás zažila obrovský boom. Je to příjemné zjištění v době, kdy se mladí lidé věnují hlavně internetu," řekl ředitel festivalu Czech Open Jan Mazuch.

Pod deset vteřin

Účastníci českého turnaje složí klasickou kostku se třemi dílky v řadě v průměru za méně než deset vteřin, světový rekord je přes šest vteřin. Modifikace hlavolamu mají dvě a naopak také více kostek v jedné řadě. Hráči je skládají například i poslepu.
Šestadvacátého ročníku Czech Open se letos zúčastnilo přes 3000 hráčů z různých koutů světa, šachistů bylo více než 2000. Letos přibylo Němců, protože pořadatelé posunuli termín zahájení, aby mohly přijet týmy z německých států, kde začínají prázdniny později. Ruských hráčů naproti tomu kvůli nepříznivému kurzu rublu letos ubylo.

„Rádi bychom jednou uspořádali i zavřený turnaj pro světovou šachovou špičku, kde hraje každý s každým. Musíme ale zajistit sponzora, snad se nám to jednou podaří," nechal se slyšet Jan Mazuch.

Popularita šachu se v různých zemí liší. Zatímco v Česku jde spíš o okrajový sport, protože tu vévodí hokej či fotbal, v Gruzii, Arménii nebo Rusku mají šachoví mistři pozornost médií i fanoušků.

Jako Nagano

„Když Arménie vyhrála mistrovství světa družstev, vítaly je na letišti desetitisíce lidí. Jako by se naši hokejisté vrátili z Nagana. V Arménii jsou šachy jedním z nejpopulárnějších sportů," vysvětlil ředitel turnaje.

Účastníci turnaje strávili v Pardubicích několik dní, někteří i celou dobu jeho konání. Nabídka ubytování byla podle Mazucha v krajském městě dostatečná. Cizinci i Češi bydleli v luxusnějších hotelech i levnějších ubytovnách. Kromě turnajů někteří z nich absolvovali návštěvu Litomyšle, Nových Hradů, prošli si pardubický zámek a mohli se zúčastnit zápasů v malé kopané, zahrát si bowling nebo stolní tenis.

„Turnajem se vlastně zabýváme celoročně, ale hlavní přípravy na další ročník začnou zase příští rok v únoru," dodal Jan Mazuch.