Hlavní turnaje se dostávají do poloviny, velmistrovský turnaj Pardubice Open aktuálně vede obhájce titulu Sergej Movsesjan, jehož čeká v úterním pátém kole přímý souboj o vedoucí pozici.

Další zkušený protivník čekal ve 4. kole velmistrovského turnaje Pardubice Open na obhájce titulu Sergeje Movsesjana, tentokrát to byl Gennadi Gutman. Po klidném začátku získala partie na zajímavosti díky riskantní hře Movsesjana, ukrajinský hráč měl obrovské šance na vítězství, těch ovšem nevyužil, a naopak dal šanci arménskému velmistrovi, jenž se nemýlil a je tak po čtvrtém kole se stoprocentním bodovým ziskem na čele velmistrovského turnaje.

Výborného losu využil maďarský mezinárodni mistr Gabor Nagy, ten s přehledem porazil až 157. nasazeného IM Vladimira Kutynce z Ruska. Na čele již zbyli pouze dva hráči s plným počtem bodů a duel neporažených Movsesjan – Nagy tak bude trhákem úterního pátého kola. Ve 4. kole se dařilo favoritům, zvítězili i první nasazený GM Viktor Láznička, třetí nasazený GM Jorden Van Foreest i čtvrtý nasazený GM Martinez Alcantara. V českém táboře vládne spokojenost i díky dalším hráčům, 3,5 bodu ze 4 partií má kromě Lázničky také GM Jiří Štoček, IM Tomáš Kraus, IM Jan Vykouk, FM Martin Hollan i dvojnásobný vítěz Czech Openu GM Vlastimil Babula. Nejlepší ženou je prozatím IM Dinara Saduakassova z Kazachstánu, jež vyzve v pátém kole prvního nasazeného Viktora Lázničku.

Ve vedení Motorgas Openu je čtveřice hráčů, z nichž dva jsou z České republiky, a to Marek Lojek a Jonáš Eret. Právě Jonáš Eret ve 4. kole porazil v souboji o čelo domácího Davida Černého, který tak má po čtyřech kolech jednobodovou ztrátu.

Turnaje C a D se sice rozjely o den později než první dva hlavní turnaje, ale v pondělí měly na programu dvojkolo, a tak je už také známo pořadí po čtvrtém kole. V turnaji C nesoucím název Gasco Open je ve vedení šestice stoprocentních hráčů, mezi nimiž najdeme i Patrika Tesaře z DDM Sokol Nymburk. V turnaji D hrajícím se pod názvem Timra Open je taktéž ve vedení šestice hráčů, české barvy může těšit, že se mezi nimi nachází i sedmý nasazený Jan Fiala z ŠK Rapid Pardubice a mladičký Robert Jun (ročník 2008) z TJ CHS Chotěboř.

V turnaji Chládek a Tintěra Open určeném pro hráče starší třiceti let se na čele osamostatnil lotyšský mezinárodní mistr Andrejs Strebkovs, jehož pronásleduje dvojice Milan Petras z ŠK Bohnice a IM Alexander Chudinovskikh z Ruska.

V Atrium Paláci Pardubice proběhla v pondělí při příležitosti 30. ročníku festivalu Czech Open celodenní prezentace šachu a her. Návštěvníci měli příležitost si zahrát partie s šachovými mistry a byla pro ně také připravena ukázka her z festivalu. Mohli si mimo jiné i vyluštit sudoku nebo křížovky, čehož využily stovky zájemců.

Dnešní menu
Šachy: Pardubice Open – velmistrovský turnaj (15.00), Motorgas Open – ratingový turnaj pro hráče s ELO do 2300 b. (15.00), Gasco Open – ratingový turnaj pro hráče s ELO do 2100 b. (15.00), Timra Open – ratingový turnaj pro hráče s ELO do 1700 b. (15.00), 30+) Chládek a Tintěra Open – turnaj pro hráče narozené 1989 a dříve (15.00). Auto In Open – seriál bleskových turnajů (10.00). Sudoku a kakuro: úlohy (14.00). Křížovky: osmisměrka, švédská křížovka (14.00). Vše ČSOB Pojišťovna ARENA.

O čem se mluví

Tak už se podvádí i v šachách! Jenže vyznavači královské hry nepotřebují chemický doping, protože síla ani rychlost není při jejich sportu na prvním místě. Svůj úspěch mají založený na přemýšlení a logice. A pokud někdo nedisponuje šachovou bednou, a přesto chce vítězit, vykrádá myšlenky pomocí tzv. elektronického dopingu. Jenže se to nesmí přehánět. Naturalizovaný Čech Igors Rausis totiž hrál v poslední době jako robot. A tak dlouho chodil se džbánem pro vodu, až se ucho utrhlo. Na turnaji ve Štrasburku ho rozhodčí přistihli, jak na toaletě za pomocí mobilního telefonu rozebíral právě hranou partii. Tento fakt nemohl uniknout pořadatelům pardubického festivalu Czech Open. Zatímco vloni detektor šachové lži testovali, tak letos přitvrdili. „Projedou“ každého, kdo zasedne ke stolku. Klidně i Sergeje Movsesjana (na snímku), trojnásobného vítěze velmistrovského turnaje. (zz) Foto: Petr Pisk

Jak to vidím já: Podvod je jen jeden

Čemu se divíme? Vždyť v České republice je slovo podvod trendy. Co třeba dotace, státní zakázky, diplomové práce… Podvod je vždy jen jeden. Jeho cílem je nějaký zisk. Ať už moci, peněz, slávy. Zatímco na domácí půdě se podvody přikrývají, tak Evropa pro ně nemá pochopení. Křiklavým případem je počínání šachisty Igorse Rausise. Ke cti mu slouží jediné. Místo vykřikování slov jako kampaň či účelovka ukončil kariéru…