Boj na život a na smrt…To basketbalové Evropě v přímém přenosu předvedli český mistr z Nymburka a Vršac, třetí tým prestižní Adriatické ligy. Situace před posledním zápasem ve skupině H vykrystalizovala tak, že při stejném počtu bodů obou soupeřů domácímu celku stačila jakákoliv výhra. V nervydrásající bitvě se štěstí usmálo na hosty z Vršace. Vítěz postoupil mezi šestnáct nejlepších v Eurocupu, poražený pro letošní sezonu balí kufry.

Nymburk – Vršac 80:82

Prvních šest minut by se proměnilo v souboj Vršac – Petr Benda. Nymburský pivot se snažil i za kamarády, nicméně jej prohrál 8:13. V tomto časovém úseku se domácí vůbec nemohli dostat do podkošového prostoru soupeře. Pak však přišel na hřiště dirigent Gray a pod jeho taktovkou se začaly dít věci. Od stavu 11:16 Nymburk za tři minuty nastřílel třináct bodů, zatímco Srbové ani v jednom případě nepropasírovali míč do magické obroučky. Za zmínku stojí tři trojky v řadě.

Ve druhé čtvrtině se Středočeši zásluhou úspěšných trojkových pokusů na chvíli dostali do dvouciferného vedení. Také soupeř ukázal divákům, jak jsou trojky v basketbalu ceněným artiklem. Postupem času však hostům vyschl střelecký prach a Nymburk zásluhou doskoků pod vlastním košem a pestrou hrou na druhé straně opět protivníku odskočil na deset. V závěru druhého kvartálu domácí dokonce překročili hranici padesáti bodů, což je v evropských pohárech, kde se tvrdé brání, úctyhodný počin.

Třetí čtvrtina měla jasné zadání. Nymburk si chtěl minimálně udržet vybudovaný náskok a naopak Vršac co nejvíce z jeho náskoku před závěrečným dějstvím stáhnout. Záměr se více dařil Vršacu, který se v ve 39. minutě přiblížil na pouhých pět bodů. Velkou zásluhu na tom měl rozehrávač Markovi. Poslední minuta však vyšla domácím na jedničku.

Čtyři minuty závěrečné části držel český mistr taktovku ve své ruce, ovšem nápor byl drtivý. Srbský tým zvrátil 61:71 v 75:74. V tu chvíli chyběla do konce minuta a půl. Nymburk pak proměnil jeden trestný hod a když, Lee obral na polovině hřiště protivníka dostal svůj tým zpět do dvoubodového vedení. Minutu před koncem hosté proměnili dvě šestky, ale pak zaúřadoval pod košem Benda. Vršac vzápětí proměnil jediný trestný hod a stejně si vedl i Schilb (80:78). Dvanáct vteřin před koncem řádné hrací doby bylo opět vyrovnáno. Jenže Sokolovský ztratil balon a soupeř dvě vteřiny před koncem vstřelil zlatý koš.

Body: Lee 25, Gray 17, Benda 16, Jagodnik 10, Sokolovský 6, Schilb 3, Křemen 2, Slezák 1 – Pavkovič 20, Markovič 19, Macvan 11, Marjanovič 11, Joksimovič 7, Savovič 6, Krstovič 5, Despotovič 3. Rozhodčí: Sabetta (Itálie), Zaščuk (Ukrajina), Vojinovič (Černá Hora). Diváci: 5590. Čtvrtiny: 24:16, 27:21, 13:19, 16:26. Fauly: 19:18. Trojky: 21/10 – 26/11. Doskoky: 33:23. Pět chyb: 40. Gray – 39. Božovič.