Jak si zachovat postupové šance? Čeští basketbalisté museli po prohře v úvodním duelu s Američany porazit Japonsko. Tomu také odpovídala taktika i minutáž jednotlivých hráčů. Trenér Ginzburg pořádně točil jen osmičku. Utkání tak stalo stěžejní hráče hodně sil.

„My jsme se ale nepřemýšleli o tom, kolik sil nám zápas vezme. Šli jsme do něj, jako by už další neexistoval. A to je ten nejlepší přístup. Respektive správný přístup na těchto turnajích. Tušili jsme, že to nebude nic snadného, což také nebylo,“ přiznává český lídr Tomáš Satoranský.

„Myslím si, že jsme se výborně připravili na jejich zónu, měli jsme tam samozřejmě některé úseky, kdy jsme nebyli moc trpěliví, ale vždycky jsme dali koš v těch důležitých momentech, kdy jsme potřebovali,“ podotýká nová posila Chicago Bulls.

Prim hráli Blake Schilb a Jaromír Bohačík. Český Američan zaznamenal z prvních pěti pokusů pět trojek. Za celý zápas minul jedinou střelu z dálky. Jeho kolega přidal další čtyři. Společnými silami se postarali o rozhodující trhák ve druhé čtvrtině. Japonci už se pak na méně než pět bodů nepřiblížili.

Důležité trojky

„Byl to úžasný zápas Bočiho a Blakea, kteří nás podrželi v těch rozhodujících chvílích, kdy se nedařilo moc v útoku. Dávali těžké trojky na konci zápasu a to nám určitě pomohlo,“ chválí spoluhráče Tomáš Satoranský. Hačimura a spol. sice neustále dotahovali, ale nikdy se nevzdali.

„Japonci odbojovali zápas až do konce. Nechali na hřišti všechno. Je to hodně atypický soupeř. Hrozně rychle běhají do protiútoků. My jsme ale dělali dobrou práci v obraně, že jsme je zastavovali. Jejich tlak na míč je ale hodně nepříjemný,“ postřehl Tomáš Satoranský. 

Vyhráno však ještě Češi neměli. Museli čekat na výsledek utkání USA-Turecko. Po infarktové bitvě favorit vyhrál 93:92 v prodloužení!

ČR - Japonsko 89:76 (18:18, 45:40, 64:55)
Sestava a body ČR: Bohačík 22, Satoranský 15, Balvín 7, Hruban 6, Kříž 4 - Schilb 22, Pumprla 7, Auda 6, Palyza, Peterka, Šiřina a Vyoral.
Nejvíce bodů Japonska: Hačimura 21, Watanabe 15, Fazekas 12.
Fauly: 19:18. Trestné hody: 14/10 - 18/8. Trojky: 11:4. Doskoky: 35:34.

Neuvěřitelný kolaps tureckých šestkařů…

V poslední čtvrtině vedl tým USA 79:74. A kráčel za výhrou. Jenže Turci zmobilizovali síly a otočili na 81:79. V závěrečné vteřině však faulovali Barnese při střele za tři body. Ten však proměnil pouze dva trestné hody, z toho při posledním dorovnával na 81:81.

V nastaveném čase se rozjeli lépe Turci a vedli už 89:84. Američani dorovnali, ale v závěru měli vše ve svých rukou Evropané. Za stavu 92:91 vyrobil favorit nesportovní faul. Chybělo deset vteřin do klaksonu. Jenže Balbay obě šestky zahodil. Turecko vyhazovalo a Američani museli faulovat. Vybrali si Osmana a udělali dobře. Protože ani on nedal ani jeden trestný hod. Poslední útok měly Spojené státy a Middleton si dvě vteřiny před koncem došel pro faul. Na rozdíl od hráčů soupeře obě šestky prohnal košem. Na z zvrat už neměli Turci žádný čas…