Zruč nad Sázavou – Povodeň, záplava… Ale nebojte, žádná katastrofa. Naopak. Ve Zruči se nevylila z břehů řeka Sázava. V tomto středočeském městě zaplavila území Studánka. Vytvořila souvislou plochu a doslova protrhla basketbalové hráze.

Nevěříte? Máme důkaz. BK Studánka Pardubice si opět vybral sportovní areál ve Zruči nad Sázavou pro letní soustředění svých družstev. A teď se něčeho držte, ať nespadnete. Naráz zde „kempuje“ kolem stovky dívek ve věku od sedmi do osmnácti let.

Jedná se o ojedinělý projekt, který nemá v České republice obdoby. Nejen basketbalové rozumy vštěpuje svým svěřenkyním dvacet koučů. „Táboru“, nad kterým plápolá vlajka s oranžovým míčem, šéfuje ROMAN CHOCHOLOUŠ, jinak kouč ligového týmu žen.

Pane trenére, můžete v kostce popsat kemp vašeho klubu?
Společné soustředění máme ve sportovním areálu Zruč nad Sázavou. Jezdíme sem od roku 2004. Letní kemp trvá týden a je určen pro všechny dívčí věkové kategorie. Od loňského roku se ho nezúčastňují pouze ženy, které po postupu do ŽBL mají soustředění samostatně.

Proč jste si vybrali zrovna Zruč?
Máme zde veškeré potřebné zázemí, zařízení, vybavení a podobně. To znamená čtyři basketbalová hřiště, z toho dvě venkovní. Dále je k dispozici atletický ovál, fotbalový trávník, volejbalové a beachvolejbalové hřiště, tenisové kurty, kvalitně vybavená posilovna. A není to ani zas tak daleko od Pardubic.

Kolik dětí a v jakém věkovém rozpětí se účastní tohoto letního soustředění?
Průměrně se ho zúčastňuje kolem stovky dětí a mladých děvčat, a to ve věku od sedmi do osmnácti let.

Tak to je vskutku pořádná porce. Má vůbec akce Studánky v nějakém klubu obdoby?
Podle mých informací, v jiných klubech se takto společně všechny kategorie na novou sezonu nepřipravují. Většinou jezdí týmy z jiných klubů na soustředění tak, že jsou rozděleny do kategorií. Maximálně jsou spojené žákovské či dorostenecké kategorie. V tomto směru jsme opravdu výjimka.

Prozraďte, z jakého důvodu jste volili tuto strategii?
Touto akcí sledujeme to, aby se znaly všechny hráčky našeho klubu, aby poznaly všechny trenéry a jejich metody. Mohou pak bez problémů hrát za vyšší kategorii. Pro klub je jasně daná koncepce, co má která hráčka a v jakém věku umět z basketbalových dovedností. Dochází zde ke konfrontaci a hráčky nemají šanci se vymluvit, že něco nejde, protože vidí, že o rok starší hráčky cvičení zvládají (úsměv).

Uhlídat sto někdy rozdivočených holek různého věku asi není žádná legrace. Kolik se vás o takovou masu stará trenérů?
Dětem se věnuje dvacítka trenérů. Kočírovat takový vysoký počet se dá pouze tím, že se dodržuje jasně stanovený program. Ať už se jedná o obsazení hal či sportovišť a samozřejmě i stravování a hygieny. A upřímně: chce to dost pevné nervy (smích).

Dívky ve věku od sedmi až do osmnácti. To je jedenáct let rozdílu. Jak spolu vycházejí mladší se staršími?
Rozumějí si velmi dobře. Vždy se nám ukáže , že se děvčata skamarádí a chodí si navzájem fandit na utkání. A také se tímto způsobem utužuje parta, která ve všech klubech není zase až tak běžná. My na tento postup ve Studánce hodně sázíme.

Sto dětí, to je skoro jako klasický letní tábor. I když je pravda, že je ryze dívčí…
Klasický tábor určitě nejsme, protože se jedná především o basketbalový kemp, kde se nejvíc věnujeme basketbalu. Menší část představují doprovodné soutěže, závody v různých sportovních disciplínách či stezka odvahy.

Kolik se ve Zruči „soustředí“ vašich družstev a jak vypadá jejich denní program?
Letního soustředění se účastní devět kategorií. V 7.30 je budíček a ranní cvičení, v 8.00 snídaně, pak tréninky dle jednotlivých kategorií. Následuje ve 12.30 oběd a do 14.30 odpolední klid. Odpoledne až do 21.30 jsou na pořadu dne zase tréninky. Vše ukončí večerka odstupňovaná věkem dívek.

Pojďme trochu dopodrobna. Jaký je sportovní program vašeho kempu?
Hlavní náplní je pochopitelně basketbal. Za ten týden děti natrénují mnoho nových věcí. Mají možnost okouknout něco od starších spoluhráček. Za doprovodné sporty volíme fotbálek, beachvolejbal, vybíjenou, tenis, postřehové závody, různé testovací baterie a od letoška nově bolloball.

Malé děti jsou odloučené od rodičů. Proto je musíte neustále něčím zabavovat, aby se jim nestýskalo. Jaké nesportovní aktivity pomáhají zapomenout na rodiče?
(úsměv) Samozřejmě že malým dětem se stýská. Takže starší hráčky je jdou uchlácholit a utěšit se slovy, že se jim také kdysi stýskalo. Aledá se to zvládnout. A nakonec se jim tam líbí tak, že brečí, protože už je konec (rozesměje se). Pro děti pořádáme stezku odvahy, diskotéku nebo pěvecké a dovednostní soutěže. Nováčci navštěvují ve Zruči zámek a velice krásné dětské hřiště s různými atrakcemi.

A co nějaké motivační zápasy typu mladé proti starším. Říkává se, že to je nejlepší škola…
Jasně. Využíváme toho, že jsou přítomny všechny kategorie. Takže večerní tréninky jsou většinou přípravné nebo tzv. přátelské zápasy, kde si trenéři jednotlivých kategorií zkoušejí nové věci, které se jejich svěřenkyně na soustředění naučí. Utkání jsou velice prestižní. Mladší kategorie vždy chtějí porazit své starší rivalky (mrkne).

Setkáváte se s tím, že starší děvčata jsou vzory pro mladší a ta se chtějí od nich učit?
Opět se vrátím k jedné věci. Tím, že se děvčata dobře znají a vidí se každý den od rána do večera, tak ty starší jsou pochopitelně vzory. Škoda jen, že je nás tolik, že musíme jezdit bez kategorie žen. To by mohly mladší kategorie sledovat dospělé vzory po celý týden na všech trénincích. Viděly by, jaká je to ohromná dřina a fyzická námaha hrát nejvyšší soutěž.

Už jste to zmínil. Slovo parta má ve Studánce velkou váhu…
Jedním z našich cílů je ten, aby jednotlivá družstva měla mezi sebou výborné vztahy jak na basketbalu, tak i v soukromém životě. To znamená, aby si holky spolu pomohly třeba se školou nebo vyrazily do kina či na jinou kulturní akci.

Jaký má vaše letní akce ohlas u rodičů, kromě toho, že se s nadsázkou řečeno, zbaví na nějakou dobu svých ratolestí?
Letos jsme takto sedmým rokem a za celou dobu nebyl žádný negativní ohlas. Nebo o něm nevím. Myslím, že děti si soustředění doma pochvalují. Navíc většina rodičů tuto akcí zná a vědí, že je o jejich děti velmi dobře postaráno.