Už se na to nemohl dívat… Ne že by jeho kamarádi hráli nějak špatně, to ne. On už zkrátka na palubovku musel. Kapitán pardubických basketbalistů ZBYNĚK POSPÍŠIL řídil svůj tým poprvé ve čtvrtfinále a dovedl jej ke druhé výhře (85:78).

„Nejsem sice optimálně vyléčen ze zranění, ale už jsem chtěl hrát. Je to play off, a tak jsem se těšil a chtěl si jeho atmosféru užít. Navíc do Ústí nad Labem bych se nemusel v této sezoně již podívat (úsměv). Doufám, že už tam nepojedeme," říká pardubický pivot.

Začněme trochu řečnicky. A pak že se v Ústí nevyhrává…
Potvrdil se fakt, že play off je jiná soutěž než základní část. Na rozdíl od dvou předchozích  zápasů v této sezoně jsme byli kompletní. A využili jsme i toho, že na domácí tým byl vyvíjen větší tlak.

Málem jste nastoupili bez ústředního rozehrávače. Je pravda, že Levell Sanders dorazil čtyřicet minut před utkáním?

Ano a byla to zvláštní a napínavá situace. Celou dobu jsme nevěděli zdali to do Ústí nad Labem z chrudimské porodnice stihne. Musím před ním smeknout klobouk, jak to všechno zvládl. Že vůbec při tak emocionálním zážitku dokázal myslet na basket. Neuvěřitelně nám pomohl.

Stačilo, aby se porod prodloužil nebo se utkání hrálo odpoledne. Uvědomujete si, že jste měli obrovskou kliku v tom, že bylo na programu netradičně večer?
Skutečně to byla záležitost pár hodin. Podle termínu měla jeho manželka rodit už v pondělí. Měli jsme šťastnou konstelaci hvězd (úsměv).

Můžete prozradit v jakém přijel novopečený otec rozpoložení?

Těžko říci, jak to vnímal Ell, protože jsme se na něj sesypali s gratulacemi. No a na nějaké povídání už nebyl čas.

Vyzařovala z něho zvláštní touha vyhrát pro svojí narozenou dcerku Olivii a jak se k této šťastné události stavěl tým?
Ell i celý náš tým jako správní profesionálové chceme vyhrát každý zápas. V play off to platí dvojnásobně.  Za kluky ale musím říct, že jsme si řekli: Ať má Ell hezký den od začátku až do konce. Chtěli jsme vyhrát pro něho i Olivii.

A šli jste za výhrou od úvodních minut. Nastavili jste vražedné tempo a po celý zápas z něho moc neslevili…
Dvě předchozí prohry v Ústí nás dostatečně poučily. Mít se před soupeřem na pozoru a vstoupit do utkání maximálně koncentrovaně. Navíc jsme si uvědomovali, že pokud chceme  pomýšlet na vítězství, musíme podat ještě lepší výkon než v prvním čtvrtfinále. Co se týče vysokého tempa, Ústí  nemá tak širokou rotaci, aby ho vydrželo po celý zápas. Na to jsme úspěšně vsadili.

Nicméně stejně jako doma jste přišli o dvojciferné vedení. Co toho bylo tentokráte příčinou?
Ústí má ve svém středu kvalitní hráče, kteří jsou schopni i několikrát v průběhu zápasu zvrátit nepříznivý stav. Není to jenom o Mitchellovi. Když se střelecky chytnou ostatní, může být zle.

Na druhou stranu od svých fanoušků zasloužíte pochvalu za bravurně zvládnutou koncovku. Sluneta si neškrtla, souhlasíte?
Obecně řečeno, v celé sérii je hrozně důležitá obrana. Ústí je útočně hodně laděný tým. Jak se blížilo utkání ke konci, bylo nám jasné, že nám zápas vyhraje jenom pevná obrana.

Klíčovými muži vaší sestavy se znovu stali Corey Muirhead, který by trefil koš i ze šatny, a „dobrman" Lukáš Kotas…

Corey hraje fantasticky. V útoku je nezastavitelný. Prosazuje se ze všech pozic, i přes více bránících hráčů. A co předvádí Koty v obraně, to je pohádka. Nechává tam veškerou energii. Nechtěl bych být v kůži Mitchella (směje se).

Nebojíte se že vám Kotase přetáhnou k jiné disciplíně, třeba k maratonu, desetiboji či boxu?

(smích) Je pravda, že má vynikající fyzičku, dvojí plíce a ran schytal hodně. I když teď se s ním na Mitchellovi střídal Michal Čarnecký. A rovněž on se s rolí psa obranáře popasoval opravdu výborně.

V pátek od 16 hodin můžete udělat v hale na Dukle poslední krok ke vstupu do semifinálové brány. Co je nutné pro to učinit?
Vyhrát (úsměv). Nejdůležitější bude vytěsnit z hlav, že vedeme 2:0 na zápasy. Nic není rozhodnuto! Musíme k utkání přistoupit s pokorou a s agresivitou, jakou jsme ukázali v předchozích dvou střetech. A prostředí na Dukle nám určitě znovu pomůže.