Zimní hry v kraji horkých pramenů. Nutno podotknout, že léčebných. Na kolik bude mít sport léčivý vliv na účastníky IX. Zimní olympiády dětí a mládeže, ukáže tento týden. Na Karlovarsko dorazilo všech třináct krajů České republiky. Do boje o medaile zasáhlo, zasahuje, či teprve zasáhne také zhruba stovka talentovaných sportovců z Pardubického kraje. Jejich cílem je překonat dvacet dva cenných kovů a devátou příčku z roku 2018.

Konkrétní želízka v ohni tají

Mladí sportovci soutěžili před dvěma lety na zimní olympiádě právě v regionech Pardubického kraje. Ten získal rekordních dvacet dva medailí a patnáct z nich obdrželi biatlonisté a běžci na lyžích. Navázat na tolik pódiových umístění nebude v těchto sportech podle vedoucí výpravy Lucie Lebedové vůbec jednoduché.

„Překvapením pro nás byl hlavně počet medailí běžkařů, kteří využili domácího prostředí. Letos pro nás může být nevýhodou úprava věkových kategorií jak u biatlonu, tak u běhu na lyžích, protože nemáme tak velkou členskou základnu,“ říká Lebedová.

Výprava do lázeňského kraje odcestovala bez předem stanoveného počtu medailí, které by chtěla získat.

„V minulosti jsme odjížděli na olympiádu s velkými ambicemi a pak jsme byli zklamaní, když se našim favoritům nedařilo. Nechceme proto ani jmenovat sporty, ve kterých si věříme, abychom na jejich zástupce zbytečně nevyvíjeli tlak,“ sděluje.

Na olympiádě představí své dovednosti i někteří účastníci minulých zimních či dokonce letních her.

„Ve výpravě máme i medailisty z předloňska. Konkrétní želízka v ohni ale neprozradíme. Ta ukážou své zbraně až na sportovištích,“ dodává.

Přestože medailové ambice výprava uvádět nechce, za vytyčený cíl lze považovat vylepšení celkového umístění z poslední zimní olympiády.

„Podle současného systému nejde v pořadí krajů o zisk medailí, ale nejdůležitější je obsadit všechny sporty a dosáhnout kvalitních výkonů. Je tedy těžké odhadovat konečnou pozici, i tak doufáme v překonání devátého místa,“ uvádí Lucie Lebedová.

K nejlepším výsledkům může pomoci i fakt, že se sportovci Pardubického kraje účastní skoro všech disciplín. Jediná absence bude v krasobruslení starších žáků.

„V kraji nemáme žádného chlapce v této věkové kategorii, který by se krasobruslení věnoval,“ doplňuje Lebedová.

Štafetový kolík hokejistů

Svátek sportu pro děti a mládež začal v neděli 19. ledna slavnostním ceremoniálem v karlovarské KV Aréně. Východočeši se ukázali oblečení v krajských barvách. Tedy modré a žluté.

Pomyslnou štafetu vlajkonoše po Dominiku Haškovi nebo Tomáši Rolinkovi převzal další bývalý pardubický hokejista Dušan Salfický. A stejně jako zbytek výpravy bude doufat v mnohem lepší umístění mladých hokejistů, kteří předloni skončili na posledním čtrnáctém místě. (zz)

Olympiáda v televizi i na mobilním telefonu

Česká televize znovu nabízí živé vysílání a reportáže ze všech sportovišť Olympiády dětí a mládeže. Fanouškům jsou zprostředkovány přenosy z různých sportovišť. Mohou se také na známé sportovní hosty v olympijském studiu. Již samozřejmostí byl přímý přenos ze slavnostního zahájení.

Kromě oficiálního webu Olympiády dětí a mládeže si mohou účastníci her i fanoušci stáhnout aplikaci, která mapuje veškeré dění a poskytuje informace o této největší multisportovní akci. Aplikaci je možné stáhnout v Google store a App store pod názvem ODM2020. Vše pak mohou mít přehledně v mobilu.