Ještě ani neoschl inkoust na papíru loňské sezony Mattoni NBL a už je tu přestupová bomba. Basketbalisté pardubické Synthesie získali do svých řad výraznou posilu. Kdo by nechtěl mít ve svém týmu pana střelce? Ano, na východ Čech se stěhuje třicetiletý PAVEL MILOŠ.

Je to odchovanec Kralup nad Vltavou, který hrál za Kladno, dlouho hájil barvy Sparty Praha, pak Prostějova a naposledy působil v Děčíně. Pro zajímavost v loňské sezoně nastřílel nejvíce trojek v soutěži a překonal magickou hranici 1000 úspěšných trojek v samostatné české lize. V historické tabulce střelců mu patří čtvrtá příčka. Bohaté zkušenosti má také z reprezentač­ního dresu.

V Děčíně vám skončila smlouva. Uvažoval jste o jejím prodloužení nebo jste měl od začátku jasno, že zmeníte prostředí?

Dostal jsem nabídku z Děčína i jiných klubů. Bylo pouze na mě jak se rozhodnu. Vybral jsem si Pardubice.

Pardubický generální manažer Pavel Stara moc dobře věděl, že vám končí smlouva, neboť ji s vámi ještě jako děčínský šéf podepisoval. Můžete prozradit, kdy se vedení BK Synthesia poprvé ozvalo?

Je to pravda, smlouvu se mnou podepisoval pan Stara. Ale, kdy se poprvé ozvalo pardubické vedení vám přesně neřeknu, protože to ani já nevím. Veškeré nabídky šly totiž přes mého agenta. Já jsem se o zájmu Pardubic dozvěděl až po sezoně. V průběhu play off jsem nechtěl, aby mě rozptyloval nabídkami. Navíc jsem po něm požadoval informace jen o těch, které mají konkrétní rysy.

Pardubice v loňské sezoně zrovna nezářily. Proč jste ve výběru nabídek, zvolil pravě tu ze Synthesie?

Takhle se to nedá brát. Loňskou sezonu měly sice neúspěšnou, ovšem tu před tím hrály velice dobře a dostaly se až do semifinále. Co vím, tak pro novou sezonu by mělo být v kádru několik zajímavých hráčů, takže by se mohl poskládat velice dobrý tým.

Určitě při vašem rozvažování nad nabídkami hrál podstatnou roli fakt, že klub kam jdete, je jedním z nejlépe zajištěných v Mattoni NBL. Jak vítáte tuto skutečnost?

To je pro sportovce velmi důležitý faktor. Pokud v zázemí všechno funguje, jak má, hráči se mohou naplno soustředit pouze na svůj výkon a nemusí řešit věci okolo.

Přicházíte do klubu, jehož vedení po konci zpackané sezony udělalo změnu na pozici trenéra. Co říkáte osobě Jana Slowiaka?

S panem Slowiakem se osobně neznám. Je to jistě dobrý trenér, ovšem žádné bližší informace říct nemohu.

Jste vyhlášený střelec, především z trojkové vzdálenosti. Právě v této činnosti tlačila Synthesii v loňské sezoně bota. Co myslíte, koupily vás Pardubice právě pro tuto přednost?

To je otázka spíše pro vedení, kvůli čemu mě konkrétně chtělo získat. Už v loňské sezoně měly Pardubice na soupisce výborného trojkaře. Jenže Sirvydisovi to moc nešlo. Celý tým nefungoval tak jak měl, a to se zřejmě odráželo i na psychice jednotlivců.

Zůstaňme ještě u trojek. Existuje vůbec nějaký recept, jak je natrénovat? Pro Pardubice je specifické, že střelci pilují střelbu v malé hale na Dukle a mistrovské zápasy hrají ve velké hale v ČEZ Areně…

Pro střelce je velmi důležité zvyknout si nejen na palubovku v hale, kde hraje, ale také na prostředí okolo. Prostorové vidění je úplně jiné v malé hale a obří aréně.

V Děčíně jste byl zvyklý na mohutnou diváckou podporu v domácích zápasech. To fanoušci Synthesie jsou ještě dál. Jezdí na všechny venkovní zapásy a slušně svým protivníkům zatápějí. Jak se těšíte na pardubické publikum?

Na pardubické příznivce se velmi těším. Sílu fan klubu znám z Děčína, kdy tam Pardubice hrávaly. Doufám, že do haly ČEZ Areny bude chodit co nejvíce lidí, kteří nám pomohou vyhrávat zápasy. Pro nás budou hnacím motorem a my se pokusíme hrát tak, aby se jim náš basket líbil.