Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtrnáct koní proti dostihové Barceloně

Pardubice - /VIZITKA KONÍ + MAPA ZÁVODU/ - 121. Velká pardubická: Tiumena měl prohánět Baggio, ale ten se zranil. Zastoupí ho dodatečně přihlášený Klaus?

8.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Přichází dostih, kde se není na co šetřit, koně i jezdci se vymačkají úplně na maximum. 121. ročník slavné Velké pardubické startuje v neděli od 16.25 hodin.

Největší favorit? Na žádné dlouhé přemýšlení to není. Josef Váňa, jak jinak. Šampion z posledních dvou let, který na pardubickém dostihovém závodišti boří mýty.

Celkově vyhrál sedmkrát, nikdo z dalších jezdců se brzy devětapadesátiletému žokejovi v této bilanci nedokáže ani přiblížit. Josef Váňa je fenomén.
„Jdu do toho naplno s tím, že věřím, že dostih vyhraju. Ale je to Velká a soupeře respektuji,“ říká zkušený žokej.
K ruce bude mít možná nejlepšího koně v celém patnáctihlavém poli – Tiumena.

Osvědčenou dvojici vysoce favorizují i sázkové kanceláře. Na záda by jim měla dýchat smečka minimálně šesti dalších koní v čele s Klausem, teprve šestiletým hnědákem, kterého trénuje Čestmír Olehla.

Baggio, jednička z jeho stáje, jež se jmenuje po slavném italském fotbalovém útočníkovi s copánkem, musela být kvůli zdravotním potížím z dostihu odhlášena.

„První pocity? Šílená deprese a deziluze. Ono sice Baggiovi reálně skoro nic není, ale při prohlídce sonem vidíte věci, kterých si jinak nevšimnete. Ten malý nález blízko starého zranění nás přesvědčil zbytečně neriskovat, mohlo by se nám to vymstít,“ říkal zklamaný Olehla pro ihned.cz

Místo Baggia tak do dostihu přihlásil Klause. Dodatečné umístění do startovní listiny stálo 100 tisíc. „Klaus byl do Velké pardubické dohlášen za velké peníze v posledním možném termínu. Myslím, že by se měl dostavit výsledek. Cíle máme ty nejvyšší,“ bojovně vyhlašuje jeho žokej Jaroslav Myška.
Do skupiny favoritů pak ještě patří Valldemoso, Lirain, Aspirant, dvojnásobná vítězka Velké pardubické Sixteen a Amant Gris.
Jisté ovšem je, že Josef Váňa bude jako fotbalová Barcelona. Každý ji obdivuje, ale zároveň se proti ní chce každý vytáhnout.

Důležitým faktorem bude počasí. Pokud se potvrdí předpověď kolem 10 stupňů, nebude to problém. Horší bude, pokud zaprší. „Může se vytvořit tenká kluzká vrstva na tvrdém podkladu a ta by byla pro koně nebezpečná,“ varoval pro Paddock-revue.cz. revue Olehla.

Pořadatelé se navíc v posledních dnech museli potýkat s následky řádění neznámého vandala, který těsně před dostihy poničil trať. Na tiskové konferenci však všechny ubezpečili, že i díky speciální krycí barvě, bude dráha pro nedělní překážkový svátek v pořádku. Nezbývá než doufat, že se nenaplní ani černé scénáře jako přerušení elektrické energie a vody na Dostihové závodiště, o kterých mluvila primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.
Velká pardubická si letos připomene i výročí od vítězství nejstaršího jezdce. Tím byl v roce 1951 Vladimír Hejnovský, kterému bylo 59 let. O rok později údajně spáchal sebevraždu skokem z okna budovy Státní bezpečnosti v Praze.

#nahled|https://g.denik.cz/45/2a/mapa_vp_121_pce_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/45/2a/mapa_vp_121_pce.jpg|Infografika#
Vizitky koní v slavném dostihu

1. MANDARINO, 10 let – tm. hnědák, valach. Jezdec: ž. Pavel Kašný. Trenér: Stanislav Popelka. Majitel: EŽ Praha a.s.
Ve Velké pardubické startoval dvakrát, předloni i loni proběhl cílem jako čtvrtý. Letošní výsledky Mandarina jsou zatím velkým zklamáním. Při třech startech na pardubické dráze končil hluboko v poli poražených.

2. FLAMBION (Slov.), 7 let – hnědák, valach. Jezdec: Josef Sovka. Trenér: František Holčák. Majitel: fotokoni.com ČR.
V srpnu nedokončil v Pardubicích kvalifikační dostih, když ztratil jezdce, o týden později pak na bratislavské dráze zvítězil v tradiční, ale slaběji obeslané Velké starohájské steeplechase. Bude patřit spíše k outsiderům dostihu, může překvapit umístěním na méně placených příčkách.

3. ASPIRANT (Pol.), 8 let – hnědák, valach. Jezdec: ž. Julien Lemée (Fr.). Trenér: MVDr. Jiří Janda. Majitel: Dr. Charvát
Letos startoval pouze dvakrát, nejprve byl v květnové kvalifikaci třetí za Baggiem a Valldemosem. V srpnové kvalifikaci byl nejtěsnějším rozdílem třetí za Tiumenem a Klausem, když přišel se svým drtivým útokem pozdě. Jeho jezdec, Francouz Julien Lemée, startoval v Pardubicích poprvé, mohli i zvítězit. Bude patřit k favoritům.

4. VALLDEMOSO, 7 let – ryzák, valach. Jezdec: ž. Dušan Andrés. Trenér: Jiří Uhl. Majitel: DS Sendy Ostrava - Uhl.
Skvělý a spolehlivý steepler a velký bojovník. Letos byl třikrát druhý, když dvakrát nestačil na skvělého Baggia. Potom byl druhý za Baggiem ve Světlé Hoře a na vítězství nedosáhl ani v Albertovci, kde jej porazil polokrevný Tomis. V září zvítězil v kvalifikačním dostihu. Bude patřit k favoritům.

5. BREMEN PLAN (Pol.), 8 let – hnědák. Jezdec: ž. Jan Korpas. Trenér: Radek Holčák. Majitel: Nýznerov.
Skvělý steepler, jeden z nejlepších u nás, každoročně v Pardubicích na závěr sezony postupně vítězil ve velkých dostizích ve své věkové kategorii. Letos byl šestý v květnové kvalifikaci a začátkem července v Pardubicích druhý o pouhý krk za vítězným Klausem. V srpnové kvalifikaci pak byl sedmý, daleko za úspěšnějšími soupeři, když se údajně zranil a nebylo jisté, zda bude do Velké fit.

6. TREZOR (Pol.), 7 let –
tm. hnědák, valach. Jezdec: ž. Bohuslav Mátl. Trenér: Hana Kabelková. Majitel: Epicos.
Letošní sezonu zahájil čtvrtým místem v květnovém kvalifikačním dostihu. V červnu byl těsně druhý o krk v italském Meranu za domácím Asselinem, potom byl čtvrtý ve Francii a opět druhý v Meranu. Může překvapit pěkným umístěním.

7. ZULEJKA, 6 let – hnědka, klisna. Jezdec: Libor Šimůnek. Trenér: František Zobal. Majitel: Stáj Luka-Schusterovi.
Skvělá mladá klisna, která letošní sezonu zahájila startem v Lysé nad Labem, kde se stala vítězkou tradiční Prvomájové steeplechase. V srpnové kvalifikaci opět bojovala o vítězství a v nejtěsnějším doběhu byla čtvrtá. Bude patřit k favoritům dostihu.

8. LIRAIN, 10 let – ryzák, valach. Jezdec: ž. Josef Váňa ml. Trenér: Josef Váňa st. Majitel: Luka-www.trdelnik.com
Předloni nedokončil Velkou pardubickou, loni se po změně majitele a trenéra zařadil mezi nejlepší. Letos nedokončil květnovou kvalifikaci po chybném vybočení z kurzu dostihu, v červnové pak byl šestý. Dobrého výsledku dosáhl v srpnovém dostihu II. kategorie na pardubické dráze, když byl druhý za vítězným Belmontem. Má šanci na přední umístění, může aspirovat i na vítězství.

9. AMANT GRIS (Fr.), 12 let – bělouš, valach. Jezdec: ž. Marek Stromský. Trenér: Radek Holčák. Majitel: Stáj Hřebčín Albertovec
Dvakrát sahal po vítězství ve Velké pardubické, v roce 2008 proběhl cílem jako první, byl však diskvalifikován pro neobjetí točného bodu, loni byl těsně druhý za Tiumenem. Letos se zatím výrazněji neprosadil, naposledy se představil v srpnové kvalifikaci, kde stačil na šesté pořadí. Nebude patřit k favoritům, ale dá se očekávat velké zlepšení a může příjemně překvapit.

10. KLAUS (Pol.), 6 let – tm. hnědák, valach. Jezdec: ž. Jaroslav Myška. Trenér: MVDr. Čestmír Olehla. Majitel: Wrbna Racing.
Velmi nadějný steepler. Letos nebyl v úvodní části sezony poražen, když v Pardubicích dvakrát zvítězil. Skvělý výkon podal v srpnovém kvalifikačním dostihu, kde byl o krk poražen pouze Tiumenem. Patří k největším objevům letošní překážkové sezony. Bude patřit k favoritům.

11. KARLSBAD (Něm.), 8 let –
hnědák, valach. Jezdec: ž. Marcel Novák. Trenér: František Holčák. Majitel: K-K Metal a.s.
Solidní překážkář, který však nepatří do absolutní špičky. Naposledy se představil v zářijové kvalifikaci, kde byl druhý za Valldemosem. Bude patři k outsiderům, může překvapit umístěním na méně placeném pořadí.

12. WAVELIGHT LASER (Něm.), 7 let - ryzák, valach. Jezdec: ž. Jiří Kousek. Trenér: Petr Juránek. Majitel: BORS Břeclav a.s.
Běhá spolehlivě. Zdá se, že jde o nadějného překážkáře s perspektivou dobrých výsledků ve Velké pardubické. Letos startoval pouze dvakrát, nejprve byl pátý v květnové kvalifikaci a začátkem července získal čtvrté místo v dvojkovém krosu. Může překvapit umístěním na dotovaných příčkách.

13. TEVIOT, 8 let – ryzák, valach. Jezdec: ž. Radek Havelka. Trenér: MVDr. Jiří Janda. Majitel: Englic.
Loni byl pátý ve Velké pardubické. Letos startoval pouze jednou v srpnovém kvalifikačním dostihu a po pěkném výkonu byl pátý. Má šanci na přední umístění.

14. SIXTEEN (Fr.), 11 let – bělka, klisna. Jezdec: ž. Josef Bartoš. Trenér: Josef Váňa st. Majitel: Jaroslav Bouček Buc-Film
Dvojnásobná vítězka Velké pardubické z let 2007 a 2008. Předloni byla druhá za Tiumenem a loni třetí za Tiumenem a Amant Grisem. Hvězda našich překážkových dostihů. Letos se na dráze představila čtyřikrát, v polovině dubna byla v italském Trevisu čtvrtá, květnovou kvalifikaci dokončila jako osmá. V srpnové kvalifikaci byla devátá, poslední, s velkou ztrátou za nejlepšími a v zářijové byla třetí za Valldemosem a Karlsbadem. Běhá spolehlivě, ale zdá se, že svůj zenit má pomalu za sebou. Dá se očekávat solidní výkon, ale k favoritům zřejmě patřit nebude.

15. TIUMEN (Pol.), 10 let – hnědák, valach. Jezdec: ž. Josef Váňa st. Trenér: ž. Josef Váňa st. Majitel: Köi Dent.
Jeho hvězda naplno zazářila předloni, když ve Velké pardubické donesl legendu našeho turfu, žokeje Josefa Váňu, k šestému triumfu v tomto dostihu. O rok později si vše zopakovali. Letos se v Pardubicích představili začátkem července v dostihu II. kategorie a skončili pátí. V srpnové kvalifikaci Tiumen po tuhém boji čtveřice koní zvítězil o pouhý krk před Klausem a Aspiranta a Zulejku dělila od lepšího umístění hlava. Bude patřit k největším favoritům dostihu a může se zařadit mezi nepočetný výčet trojnásobných vítězů. Jeho jezdec Josef Váňa má šanci získat nedostižné osmé prvenství.

Autor: Pavel Ryšavý

8.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

/KOMENTÁŘ/ Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení