Po vzoru zámořské NBA se odvíjí ve dvou konferencích a šesti divizích, rozdělených podle regionů. Pražského draftu se zúčastnili první dva čeští hráči, kteří si zahráli ve slovutné NBA: Jiří Zídek a Jiří Welsch, který je ambasadorem projektu.

„Je to projekt, který skutečně dává smysl. Není to akce zaměřená na hledání nového Zídka, Veselého či Satoranského. Hlavním smyslem je dostat do pohybu další děti a zapojit celé školy," řekl při prezentaci projektu Jiří Welsch.

Do juniorské NBA league se zapojilo třicet škol, přičemž každá nese název jednoho týmu NBA. Družstva jsou složena z chlapců a děvčat ročníků 2005 a 2006. V základní části se hrají tři turnaje na které navážou konferenční finále. Juniorská NBA vyvrcholí závěrečným Final Four v Praze.

Pět zástupců východočeského regionu působí ve Východní konferenci, v Divizi D. Draft rozhodl o tom, že ZŠ Studánka Pardubice obléká dresy Clevelandu Cavaliers, ZŠ Josefa Ressla Pce bude hrát v barvách Indiany Pacers, ZŠ Polabiny 3 ponese logo Detrotu Pistons, ZŠ Přelouč Masarykovo nám. bude hrát za Chicago Bulls a ZŠ Zámecká Litomyšl jako Milwaukee Bucks.

Všechny tři turnaje Divize D v rámci základní skupiny, v nichž se týmy střetnou dvakrát každý s každým, se konají v pardubické hale na Dukle. První se již uskutečnil. Soutěž pokračuje zítra a následně 11. listopadu.