Z toho čtyřikrát se v dresu Kladna předvedl divákům v Pardubicích. Poprvé to bylo v roce 1988, poté dvakrát v roce 1989 a naposledy v roce 1994.

Kuriózní je skutečnost, že v dosavadních devíti Jágrových zápasech hájilo pardubickou branku OSM gólmanů! Hašek, Svoboda, Biegl, Lašák a Růžička od něj inkasovali. Gól od Jágra nedostal akorát Libor Barta, Michal Kopačka a před měsícem Dušan Salfický, který však proti Kladnu v O2 Areně odchytal jen poslední třetinu.

Neobstál ani Hašek

Dnes čeká vyprodanou ČEZ Arenu páté Jágrovo zastavení. Jeho dosavadní čtyři pardubická utkání odchytali v brance domácích Hašek, Barta, Svoboda a Biegl. Ale pouze Libor Barta se může pyšnit tím, že před pardubickými diváky nedostal od Jágra gól. V ostatních třech zápasech totiž Jágr vždy skóroval.

„Je to strašně dávno, nějaké detaily si již nepamatuji, vím ale určitě, že mi gól nedal," vzpomíná bývalý populární brankář Pardubic Libor Barta.

„V tu dobu jsem nevěděl, o koho jde. Jen jsem si tehdy říkal, že ten kluk je úžasně rychlej a má šikovný ruce. To jsem v hlavě měl. O pár let později, když už byl slavný, jsem si teprve zpětně uvědomoval, že jsem vychytal Jágra," směje se 45letý mistr ligy s Pardubicemi i se Slovanem Bratislava.

Ani po téměř pětadvaceti letech od své premiéry proti Pardubicím neztratila „osmašedesátka" nic ze svého umění. „Myslím si, že v pátek bude chytat Salfa a bude to mít  hodně těžké. Jágr je totiž pořád rychlý a navíc má stále stejně šikovné ruce, jako tehdy," pouští se do prognóz bývalý pardubický gólman, o kterého se svého času mimo jiné zajímal i ruský Chabarovsk.

Povolá ho Hynek?

Na svoji výsadu, že ho jako jediného Jágr v Pardubicích nepokořil, je s trochou nadsázky Libor Barta velice pyšný. „ Pokud by se mi trenér Hynek ozval, abych to na pátek vzal, tak bych šel Jardu zase vychytat. Docházím sice každý den na injekce kvůli bolestem zad, ale risknul bych to," směje se brankář, který již bez nadsázky patří k historii pardubického hokeje.