Extrémně horké počasí neodradilo fanoušky všech možných nejrůznějších her. Možná i proto, že v Ideonu jela klimatizace na plné obrátky. Již od dopoledních hodin se shromažďovali profesionální „skládači“ Rubikovy kostky. Tenhle hlavolam přilákal také nejvíce lidí a popravdě řečeno se není vůbec čemu divit. Mimochodem rekord ve skládání klasické Rubikovy kostky 3x3x3 je 3,13 vteřiny.

„Je to zajímavé v tom, že Rubikova kostka zažívá postupnou renesanci. Když jsme chodili na základní školu, tak se začala objevovat a zažila obrovský bum. Postupem let se to ale příliš neobjevovalo a v poslední době se opět tenhle hlavolam vrací na scénu, a to nejen u profesionálů,“ říká k této oblíbené disciplíně ředitel festivalu Jan Mazuch.

Neuvěřitelně rychlé ruce jednoho z účastníků soutěže ve skládání Rubikovy kostky. | Video: Tomáš Mach

Herní víkend ale nebyl pouze o tomto hlavolamu. Ve všech koutech Ideonu bylo k vidění hned několik her. Mnoho hráčů se bavilo bridžem či dámou. Nechybělo tradičně ani go, piškvorky či backgammon.

„U každé hry je ten zájem individuální. U Rubikovy kostky jsme dosáhli rekordu, ale naopak backgammon už tolik netáhne, těch hráčů ubývá. Máme ale stále prostor ke zlepšení,“ vyjadřuje se Jan Mazuch k účasti.

Pardubice se celkově oblékly do intelektuálního hávu, což dokazuje nejen hojná účast na Czech Open, ale také přeplněná enteria arena, kde se konalo mistrovství republiky v hospodském kvízu. Diváci mohli s hádajícími luštit náročné úkoly či se podívat na výkon oblíbených lovců z pořadu Na lovu.

Atmosféra na mistrovství republiky v hospodském kvízu. | Video: Tomáš Mach

Překvapili junioři

Vyjma herního víkendu finalizoval také šachový turnaj družstev. Těch se letos sešlo v Ideonu hned 132, což je zatím nejvyšší účast.

„O jeden tým se nám povedlo natáhnout rekord. V roce 2017 bylo 131 týmů. Moc nás to těší. Vypadá to už pěkně,“ těší ředitele festivalu. 

Pro titul si v tomto nabitém turnaji došli šachisté z Moravské Slavie Brno. Již tradičně zazářili i hráči z turnovské líhně. Zikuda vybojovala druhý flek a junioři překvapili šestou příčkou. Bronzové medaile náležely týmu Puzzle rush.

Již dnes startuje oblíbený šachový maraton a turnaj dvojic v rapid šachu. 

Atmosféra těsně před zahájením pátého kola turnaje družstev na Czech Open. | Video: Tomáš Mach

GLOSA Tomáše Macha: Jít se koupat? Ne, raději si zahrát…

Mnozí v horkých dnech využívají ke zchlazení všemožná koupaliště či domácí bazény. To však není případ šachistů a hráčů společenských her. Ti se totiž sjeli do Pardubic, aby si místo válení u vody zahráli vrhcáby, dámu či bridž. Komu by navíc nevoněly společenské hry, tak se mohl podívat na skládání Rubikovy kostky. A jedna rada. Sledujte skládání pozorně, je to frkot! Přece jen, kdyby někdo neměl rád ani skládání, šachy či společenské hry, tak v enteria areně se sešli fanoušci hospodských kvízů. Očividně se tedy najde dost lidí, kteří si raději místo zchlazení hlavy ještě více zavaří mozek…