S půlbodovým náskokem zvítězil v hlavním turnaji Czech Openu IM Zhandos Agmanov (7,5 bodu z 9 partií), druhé místo obsadil indický velmistr Babu Lalit (7/9) a třetí skončil německý mezinárodní mistr Christopher Noe (7/9). Nejlepším Čechem se stal velmistr Jiří Štoček, který uhrál taktéž sedm bodů a skončil kvůli horšímu pomocnému hodnocení těsně za stupni vítězů.

Po prohře s pozdějším vítězem se až s desátým místem musel spokojit největší favorit GM Sergej Movsesjan.

Nejlepší ženou se stala kazašská WIM Alua Nurmanova se ziskem 5,5 bodu. Na turnaji bylo splněno osm norem mezinárodních titulů. Normu mezinárodního mistra získali čeští mladíci FM Václav Finěk a FM Ondřej Švanda, dále FM Adelard Bai z Taiwanu, polský Jan Malek, FM Tobias Kügel a Leonardo Costa z Německa a ukrajinský Artem Berin.

Pro třináctiletého Václava Fiňka se jednalo již o poslední normu a na příštím kongresu FIDE mu bude udělen titul IM.

A co říkal Zhandos Agmanov po úspěšném turnaji?

„Cítím se velmi šťastný, protože jsem to absolutně nečekal. Mé poslední turnaje nebyly moc dobré, naposledy jsem vyhrál turnaj před jedním rokem,“ přiznává vítěz hlavního turnaje na Czech Open.

Agmanov také zmiňuje osudový moment: „Určitě si vážím výhry nad GM Movsesjanem, ale klíčové pro mě bylo 8. kolo. Vyhrál jsem v něm totiž po prohře v předchozím kole. Dříve jsem míval problém předvést po prohrané partii maximální výkon, ale včera se mi to povedlo.“

Pro Agmanova se jednalo navíc o premiérovou návštěvu Pardubic.

„Je to velmi krásné město, lidé jsou stále usměvaví a velmi milí. Je to má první velká výhra v Evropě, takže budu samozřejmě velmi rád vzpomínat,“ dodává vítěz velmistrovského turnaje na Czech Open pro rok 2023.

Češi stáli na bedně

Anatoly Moskvin reprezentující mezinárodní federaci FIDE ovládl s osmi body z devíti kol ratingový turnaj pro hráče s ELO do 2200, MOTORGAS OPEN. Druhé a třetí místo obsadili s půlbodovou ztrátou na vítěze Bram Van den Berg z Holandska a In-Jung Gu z Jižní Koreje.

V turnaji pro hráče s ELO do 1700, GASCO OPEN, zvítězil s osmi body z devíti kol Hashem Alali z Německa. Jen o půl bodu méně získala dvojice českých účastníků Jakub Škňouřil z ŠK Hustopeče a Veronika Vančáková z Beskydské šachové školy, kterým tak patří stříbro a bronz.

Turnaji určenému hráčům nad třicet let vévodil taktéž s osmi body z devíti kol polský FM Witoslaw Walkusz. Jen o půl bodu méně získal a samostatné druhé místo vybojoval Luděk Mészáros ze Sokola Tábor. Třetí místo si s již bodovou ztrátou na odváží do Finska Lauri Kangas.

Série bleskových turnajů Q1-Q3, AVE-KONTAKT OPEN:

Q1: Zvítězil domácí IM Jakub Půlpán před Kamilem Kaliszukem z Polska, třetí místo vybojoval IM Aaron Grabinsky z USA.

Q2: Stoprocentním ziskem jedenácti bodů z jedenácti kol zvítězil americký mezinárodní mistr Aaron Grabinsky. Druhý skončil Jan Turner z ŠK Tachov a třetí místo obsadila Maria Siekanska z Polska.

Q3: Turnaj ovládl IM Aaron Grabinsky z USA před IM Dominikem Orzechem z Polska, třetí místo vybojoval domácí Jan Turner.

Bleskový turnaj družstev AVE-CHESS OPEN

Rekordní účast 30ti týmů zaznamenal oblíbený bleskový turnaj družstev. Vítězství vybojoval polský tým Nieudacznicy. Druhé skončilo ukrajinské družstvo Kiyv Odessa Europa 2023 posilněné americkým IM Grabinskym. Bronz si z Pardubic odvezla Moravská Slavia Brno.

Otevřený turnaj v Raindropchess, ZÁLOŽNA OPEN

Dvacet šest účastníků se zúčastnilo bojů ve speciální disciplíně, Raindropchess. Zvítězil Jan Rusnák před Janem Nešpůrkem, třetí skončil Jiří Jezbera.