„Jednoduše se nám nechtělo vynaložit velké úsilí pro to, abychom se na pár dní svezli po dunách v Peru. Tato země není pro nás a naše sponzory dostatečnou motivací,“ vysvětlil Burkoň, manažer Barth Racing.

Hlavním důvodem je tedy změna trasy. Ta měla původně procházet i přes Ekvádor a Chile. „Tím, že se organizátoři rozhodli všechny etapy uskutečnit pouze v Peru, vznikla pro nás spousta dalších problémů. Rozhodli jsme se raději veškerou energii soustředit na rok 2020,“ dodal šéf týmu.

Na tradiční závod tedy nevyrazí ani legendární Josef Macháček, jenž posledně skončil na dvanácté pozici. „Celkově se pojede pět tisíc kilometrů, v rámci závodních tras maximálně tři tisíce. Co to je? K tomu organizátoři zdražili startovné. Opravdu nehodlám jezdit někde po písečku ve smyčkách dokola,“ prohlásil pětinásobný dakarský vítěz.

Původně chtěl vyrazit alespoň do konkurenčního podniku Africa Eco Race. Mezi čtyřkolkami by ovšem startoval jako jediný, odhlásil se. „Nechtěl jsem si kazit jméno. Navíc to přece není vůbec žádná výzva, soupeřil bych akorát s velbloudy,“ doplnil Macháček.

Do budoucna ovšem nemusí být Dakar pro Barth Racing uzavřenou kapitolou. „Počkáme si, co pořadatelé vymyslí. Doufám, že představí daleko atraktivnější trasu, která povede přes zajímavější země,“ naznačil Burkoň k roku 2020.