Potřetí prožívá dakarské dobrodružství Zdeněk Tůma, závodník pardubického týmu Barth Racing. Včera dojel ve čtvrté etapě na 11. místě a v kategorii čtyřkolek se posunul na průběžnou 9. pozici. Jaké nástrahy už Rallye Dakar Tůmovi připravila?

Technické problémy k Dakaru patří. První z nich potkal Tůmu již na 17. kilometru úvodní etapy. Prorazil přední pneumatiku.

„Na kamenitých úsecích byly šutry ostré jako břitva a já o jeden z nich pneumatiku roztrhl. Kdybych s sebou neměl na čtyřkolce rezervu, tak jsem skončil,“ popisoval sedmačtyřicetiletý jezdec.

Rezerva se ukázala důležitá i ve třetím dnu. Znovu totiž musel měnit kolo.

„Upálil jsem ho o kámen dvacet kilometrů před cílem. Nezbývalo mi nic jiného, než zase sáhnout po rezervě. Během tří etap jsem ji využil už podruhé, což je celkem rarita,“ sám se divil Tůma.

Ani druhá etapa se neobešla bez komplikací. O tu se postaral mimo jiné ukazatel paliva. „Po startu jsem řešil problém s odvzdušněním nádrže. Naštěstí se podařilo vše opravit,“ řekl Tůma.

Velký problém při dohánění ztráty pak způsobuje prach, který je viníkem špatné viditelnosti. „Prach je tady opravdu nejotravnější, co jsem na Dakaru zažil. Navíc nefoukal vůbec vítr, takže se ta neprůhledná stěna ani nehnula. V kombinaci s těmi skalami to byla velká komplikace. Viděl jsem před sebou jen pět metrů, takže podle toho jsem musel uzpůsobit rychlost,“ vykládal po třetí etapě.

Ta měla být podle pořadatelů tou nejkrásnější. „Cesta vedla mezi skalami, ale stejně toho nebylo moc vidět. V Jižní Americe to takhle strašné nebylo,“ dodal Tůma.