Letošní 62. Zlatou přilbu – mezinárodní závod na ploché dráze, vyhrál v Pardubicích Dán Nicki Pedersen. Ten Pedersen, který v dresu Olympu Praha vyřadil nedávno AMK ZP Pardubice v semifinálovém boji plochodrážní extraligy družstev.

Nicki Pedersen si počínal suverénně už od čtvrtfinále a následně vyhrál i první dvě semifinálové jízdy. Třetí si mohl dovolit již vynechat – raději šetřil síly. Ve finále Pedersen exceloval. Start mu nevyšel ideálně, vedl Hancock, alej eště v prvním kole se sympatický Dán propracoval do čela závodu a na vedoucí pozici se udržel až do cíle. „Už v semifinále jsem měl v sobě touhu přilbu vyhrát a proto jsem ji později políbil, bylo to z vděčnosti,“ vysvětloval Pedersen.

Na stupních vítězů se v minulosti již Pedersen dvakrát objevil. V roce 2005 skončil druhý za Britem Scottem Nichollsem, o rok později byl třetí. Tehdy na pardubické dráze kraloval Australan Jason Crump. Letos se tedy dočkal a po závodě si Nicki cennou trofej doslova užíval. I na tiskové konferenci si ji nechal nasazenou na hlavě. Přiznal, že systém závodu mu připadá komplikovaný.

„Pořád je třeba být ve střehu, startovat ze správné dráhy, mít předepsaný návlek na přilbě,“ uvedl Nicki. Dráha se mu však zamlouvala. „Byla hladká, měla vyjeté stopy, plně vyhovovala,“ přiznal po závodě.

O letošní start mimořádně stál. Vyšlo mu to, poprvé vyhrál Zlatou přilbu města Pardubic a je v pořadí již pátým Dánem, kterému se to povedlo. Tím nejslavnějším byl určitě Ole Olsen – sedminásobný vítěz v letech 1970 – 1980, dvakrát ji vyhrál Erik Gundersen (1985–1986) a Hans Nilsen (1987 a 1998), Hans Andersen jednou (2008).