Šampionát přezdívaný gigant se konal za přísných hygienických omezení, pro většinu účastníků to byly první a poslední letošní halové závody, nadto s velmi okleštěnými možnostmi přípravy. Přesto přinesl reprezentantům krajských klubů nejenom cenné kovy, ale rovněž další hodnotná umístění těsně pod „bednou“ a záplavu osobních rekordů.

Zlepšení ve finále

Nejúspěšnější byla Hvězda Pardubice se třemi medailovými zápisy. „Na vrcholu domácí halové sezony juniorů a dorostu nás reprezentovalo osm sportovců, kteří předvedli výtečné výkony. O tom svědčí nejen medaile, ale i to, že všichni naši zástupci si na českém šampionátu vytvořili osobní maxima,“ informuje místopředsedkyně Hvězdy Pardubice Jana Kárníková.

Skvělý byl Martin Kvapil v trojskoku dorostenců. V průběhu soutěže se postupně zlepšoval na konečných 13,91 m, což mu vyneslo osobák a stříbro. Do finále se dostal i v dálce, kde byl letošním maximem 637 cm na šesté pozici.

Bronz si zasloužil sprinter Jiří Bruha. V rozběhu dorostenecké šedesátky si časem 7,21 lehce zajistil postup do finále, v něm se dokázal ještě zlepšit na 7,19 a to mu vyneslo třetí místo. Smůlu měl na dvoustovce, tam mu finále uniklo jenom o tři setiny.

Stříbrná česká štafeta mužů v běhu na 4x 400 metrů.
Východočeská stopa se ukázala na halovém mistrovství Evropy v Toruni

V tyčkařském sektoru se krajským juniorkám dařilo kromobyčejně. Pardubická skokanka Eliška Hezká byla za 372 cm bronzová, ještě o dvanáct centimetrů výše položenou laťku zdolala Lucie Dvořáková a bylo z toho stříbro pro Atletiku Chrudim.

„Naši mladí sportovci, ale i jejich trenéři si zaslouží velikou pochvalu, protože nebylo vůbec jednoduché, se na letošní mistrovství republiky připravit. Vzhledem k současné pandemii a všem nutným omezením to ale zvládli velmi dobře a skvěle reprezentovali nejen atletický oddíl Hvězda Pardubice, ale i naše město a kraj. Je velká škoda, že do Ostravy nakonec nemohli odcestovat naši vrhači, kteří tradičně vozí cenné kovy. Ale i tak jsou výsledky našich sportovců potěšující,“ oceňuje Kárníková.

Jeden skok od zlata

Hned dvě medaile si v Ostravě pověsila na krk Eliška Červená. Poličská rodačka reprezentující TJ Svitavy poprvé zazářila na 60 m překážek dorostenek, kde výborným výkonem a osobním i oddílovým rekordem 8,66 obsadila druhou příčku. Ve stejný den večer vstoupila do dálkařského finále a výkonem 565 cm soutěž vedla ještě před posledním pokusem celé soutěže. Tím ji kladenská Tereza Vlková „odsoudila“ opět ke stříbru, když krátce předtím Eliščin šestý pokus mířící k hranici šesti metrů rozhodčí až po dlouhém přezkoumání odrazové desky označili jako přešlap.

Úspěšná dvojice. Dvojnásobná stříbrná medailistka z republikové haly Eliška Červená a její trenér Milan Bouček.Úspěšná dvojice. Dvojnásobná stříbrná medailistka z republikové haly Eliška Červená a její trenér Milan Bouček.Zdroj: TJ Svitavy

Nebojácně odběhl finále osmistovky dorostenců vysokomýtský Jakub Dudycha. Prohnal hlavního favorita závodu Jana Češku (Spartak Praha 4) a i když jeho nástupu neodolal a v cíli se před něho dostal ještě jeden soupeř, tak si za svoji odvahu zasloužil uznání a bronzovou medaili.

Závod štafet čtvrtkařů na halovém mistrovství Evropy 2021
FOTO: Úspěšná hradecká stopa! Reparát se povedl. Maslák a spol. slaví stříbro

Stejná distance v podání dorostenek postříbřila Sáru Viktorii Serbouskovou (Iscarex Česká Třebová), kromě suverénní vítězky Hany Borové z Vítkovic nechala další rivalky za sebou s docela výrazným odstupem. A ještě jeden běžecký úspěch: ústecká juniorka Tereza Šedová našla na nejdelší halové trati také jedinou přemožitelku a doběhla bezpečně druhá.

Krajští medailisté na mistrovství České republiky

STŘÍBRO:
Sára Viktorie Serbousková (AK Iscarex Česká Třebová) 800 m dorostenky (2:16,13)
Tereza Šedová (Jiskra Ústí nad Orlicí) 3000 m juniorky (10:19,00)
Eliška Červená (TJ Svitavy) 60 m přek. dorostenky (8,66)
Eliška Červená (TJ Svitavy) dálka dorostenky (565)
Lucie Dvořáková (Atletika Chrudim) tyč juniorky (384)
Martin Kvapil (Hvězda Pardubice) trojskok dorostenci (13,91)

BRONZ:
Jiří Bruha (Hvězda Pardubice) 60 m dorostenci (7,19)
Jakub Dudycha (AC Vysoké Mýto) 800 m dorostenci (1:57,02)
Eliška Hezká (Hvězda Pardubice) tyč juniorky (372)