1. KOLO OSMIFINÁLE ECH:

Besiktas Istanbul - BK JIP Pardubice 78:70 (21:16, 23:21, 15:16, 19:17)

Začátek utkání poznamenala nervozita.

První dva útoky skončily ztrátou, výběr střeleckých pozic nebyl optimální, navíc jsme kumulovali fauly – za 4,5 minuty jsme jich měli šest! Výsledkem byla devítibodová ztráta (2:11), kterou jsme však záhy začali úspěšně likvidovat.

Dva rychlé koše vystřídavšího Petra Bohačíka dodaly Bekse klid a po dvou trojkách Michala Čarneckého rázem byli pardubičtí basketbalisté na dostřel jediného bodu (15:16). Ve 12. minutě se stále drželi v kontaktu (20:23), a byť poté Besiktas poprvé odskočil do dvouciferného vedení – po koších Dagliho a Arroya zvýraznil rozdíl ve skóre na třináct bodů (38:25), do konce první půle se vrátili do hry.

Problémy prvního poločasu? „Musíme zlepšit doskok a hlavně návrat do obrany,“ nabádal své hráče trenér Jan Slowiak o poločasové přestávce. Taktéž bylo třeba přibrzdit pivota Ersina Dagliho, jenž za 11 minut nastřílel 14 bodů.

Třetí čtvrtina patřila JIPu. Zlepšený výkon na obou polovinách hřiště dokonce vynesl první vedení - zasloužil se o něj Petr Bohačík trojkou, kterou otáčel na 47:46! O chvíli později utišili burácející arénu Maurice Hampton s Coreym Muirheadem parádním alley-oopem (48:51), ovšem přelom závěrečných dvou částí hry Bekse nevyšel, což rozhodlo.

Na začátku 30. minuty platil nerozhodný stav 53:53, ve 33. už to však bylo 66:53… Nicméně o šanci na úspěch dřeli dál a vyplatilo se. Aktivní Petr Bohačík získával fauly a proměňoval trestné hody a právě po jeho dvou šestkách se 2,5 minuty před koncem přiblížili na pětibodový rozdíl (69:74).

Následně basketbalisté Pardubic precizně ubránili útok Besiktase a na druhé straně kurtu Maurice Hampton střílel v přechodové fázi dobrou trojku, jenže míč bohužel v obroučce neskončil, na druhé straně se prosadil téměř bezchybný Dagli a bylo rozhodnuto.

Sportovní manažer Martin Marek o utkání

O začátku zápasu…

"Jednoznačně jsme neměli dobrý start do zápasu, trochu mohla zapůsobit i nervozita, ale hlavně jsme si nedokázali vypracovat dobré střelecké pozice. Všechno bylo o střelách zvenku, nebyli jsme schopni dostat míč do dolního postavení, nebo do nájezdu do vymezeného území."

O návratu do kontaktu…

"Zmínil bych dvě důležité trojky od Michala Čarneckého. Tým získal díky tomu potřebné sebevědomí, najednou jsme byli mnohem agresivnější i v obraně."

O výtečné třetí čtvrtině…

"Ve třetí čtvrtině jsme dostali Besiktas pod velký tlak. Získali jsme několik míčů v obraně a několikrát se nám podařilo zakončit z rychlého protiútoku, což vnímám jako velké pozitivum."

O čase definitivního rozhodnutí…

"Na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny nám domácí ujeli. Několik útoků po sobě jsme je nedokázali zastavit. Myslím, že se v této pasáží utkání přelilo na stranu Besiktase takové to momentum zápasu - my jsme byli nahoře, ale oni se chytli dvěma střelami a výrazněji nám odskočili."

Body:

Besiktas - Dagli 22, Arroyo 17, Erceg 13, Hawkins 13, Mensah-Bonsu 6, Hersek 5, Akin 2

Beksa - Bohačík 20, Muirhead 17, Hampton 13, Kotas 6, Čarnecký 6, Arnold 6, Černošek 2

Zdroj: www.bkpardubice.cz