Bacha na Jestřába, ten se neuspokojí jen tak s nějakým hmyzem… Tento dravec potřebuje pořádné masité sousto… Hokejbalisté Přelouče moc dobře věděli, proč si propůjčili do názvu tohoto opeřence. Svojí dravostí se prokousali na čtvrtou příčku 1. Národní hokejbalové ligy – Východ. Jestřábí kapitán MARTIN ŠMÍD už má ve druhé nejvyšší soutěži něco odehráno, a tak může směle hodnotit nedávno skončenou podzimní části. Mimochodem svým spoluhráčům šel vzorem. Díky dvanácti asistencím vede klubovou produktivitu.

Kapitáne, jaká panuje v klubu spokojenost s umístěním?
 Umístění v horní polovině tabulky je pro nás příjemné a povzbuzující do jarních kol.

A jak jste spokojeni s vaším bodovým počinem?
 Naše bodová sbírka je podtržena závěrečnou sérii na podzim a je zasloužená. Takže jsme spokojeni.

Těší vás pohled na vaší hru?
 Myslím, že předváděné výkony byly uspokojující a odpovídaly postavení v horních patrech tabulky. I když jsme se nevyvarovali slabších chvilek, což je ale normální.

První polovina základní části byla z pohledu vašeho týmu poněkud rozpačitá, nemyslíte?
 Já si myslím, že první polovina soutěže nebyla až tak špatná. K větší spokojenosti chyběl lepší výkon doma s Poličkou a první třetina na béčku Hradce Králové.

Do druhé poloviny soutěže Jestřábi vlétli hodni svému názvu…
 Konečně jsme odbourali prokletí domácích zápasů. Pět výher za sebou je super.

Ano. V první polovině bylo pro vás doslova za trest hrát v domácím prostředí. Například tři zápasy za sebou jste nedali gól. Máte proto nějaké vysvětlení?
 Vždy jsme hráli venku o něco lépe, ale los určil, že u nás hrály silné celky zrovna ve chvíli, kdy nás přepadla střelecká nemohoucnost. Ale to byl vždy takový menší klubový bolák.

Ke skvostné sérii v poslední třetině podzimu vám pomohlo vydařené utkání v poháru proti extraligové Vlašimi…
 Ale jo. Přesto ztrátu vedení 2:0 proti silné Vlašimi byla obrovská škoda. Podali jsme totiž perfektní výkon ve všech řadách. Myslím, že si toto utkání diváci užili.

Vaše sestava doznala oproti loňsku a předloňsku několika změn. Jak hodnotíte v klubu omlazovací řez?
 Je moc dobře, že se stále zapojují do prvního týmu mladí kluci. I když je pravda, že jich moc nemáme. Naštěstí jsou to všechno naši hráči. Navíc staří zatím nehodlají končit, a tak náš trenér Štefanský může po dlouhé době pracovat se širším kádrem, než tomu bylo v minulosti. Teprve uvidíte, jaký na jaře namíchá koktejl (smích).

Změny doznala také vaše soutěž. Léta jste byli zvyklí na model. kdy jste se střetávali pouze s českými týmy. Po reorganizaci soutěží jste nuceni podstupovat boje s Moravou. Jak byste zhodnotil tuto změnu?
 Je to náročnější na cesty a finance s noclehem. Kvalita byla daná předem, to je bez diskuse. Nejsme bojácní a myslím, že to zvládneme. Předpokládali jsme, že to bude větší lákadlo pro diváky. Přeci jenom některé týmy z Čech už měli okoukané. Ale náš kotel zatím Moravákům moc nepředvedl. I když… Na závěr podzimu už byl náš jestřábí fanklub ve výborné formě (zvedá palec).

A co ty pověstné dvoudenní zájezdy na Moravu?
 Je to časově velice náročné. Ale každý z hráčů si musí rozmyslet, co chce hrát. Je to prostě 1. NHbL.

Zatím jste jasnými panovníky v derby Pardubického kraje. Čím si to vysvětlujete?
 To ale není překvapení (úsměv). Vždyť tuto soutěž hrajeme již patnáct sezon. Máme dobře poskládaný tým a naši sestavu neovlivňují utkání extraligy jako u našich soupeřů z okolí.

Na osmou příčku máte k dobru jedenáct bodů. Znamená to, že play off je už v kapse?
 Play off byl a je náš prvotní cíl. Ovšem pozor… My nechceme postoupit do osmičky a tím být uspokojeni.

Přestože jste čtvrtí v tabulce, máte čtvrtý nejhorší počet vstřelených branek. Podržíte se tedy obranou a gólmanem?
 Gólman Brykner má formu. Když družstvo odvede defenzivní práci podle pokynů trenéra jsme schopni venku vyhrát na málo branek. Na góly se dost nadřeme, proto musíme makat dozadu.