Řeč je o Marku Stromském, jednačtyřicetiletém žokeji ze Štěpánkovic. V pondělí se dozvěděl, že Nikas měl pozitivní nález na zakázanou látku. Dostihová aféra roku byla na světě, stejně rychle se vyrojily různé fámy.
Připomínány jsou Stromského smolné starty na Velké. Samotný žokej se zatím k celé záležitosti nevyjadřoval. V pátek ale poskytl Deníku exkluzivní rozhovor.

Marku, dokážete si vysvětlit, jak se mohla zakázaná látka k Nikasovi dostat?
Věřím celému týmu okolo Nikase, že mu nikdo vědomě nic nedal. Hovoří se o krmivu, ale nechci spekulovat, chytřejší budeme až po výsledcích B vzorku. Jsem věřící a věřím, že Bůh to tak nenechá, vše se vysvětlí a budeme očištěni.

Zatím je to velká sportovní tragédie. Jednou z variant je, že vaše výsledky budou anulovány.
Hovoří se o tom, může se to stát. I když budeme očištěni, stín tam bude. Je to rána jak pro mě, tak pro trenéra a majitele koně. Držíme všichni při sobě. Jako jeden tým jsme vystupovali po Velké, před ní a nyní. Nikdo neudělal nic schválně.

Marku, ptát se vás na současné pocity asi nemá cenu.

Nezažívám příjemné období, ale bylo mi hůře. Jednou jsem si tím už prošel, mám na mysli rok 2008, kdy jsme s Amantem neobjeli točný bod. Teď to nebyl tak tupý náraz jak před lety. Sám sebe neřeším, nejvíce je mi líto mých dětí. Mrzí mě, že musí trpět. Před měsícem byli hrdí na svého tátu, teď jsou součástí humbuku, který kolem mě a Nikase nastal. Velká je pro nás žokeje olympiádou, bereme ji hodně prestižně. Na druhou stranu je to jenom dostih. Na světě jsou důležitější věci. Rozhodně se nepůjdu věšet.

Tahle aféra dostává více prostoru než mělo vaše vítězství…

Pro lidi je to senzace. Ale některé reakce mi přijdou drsné. Nic nebylo prokázáno a vedle Nikase vidíte injekční stříkačku, to mi přijde až moc. Pamatuji si na rok 2008, kdy jsem neobjel točný bod. O tehdejším vítězi byla krátká zpráva, mně v novinách věnovali skoro dvě strany.

Uplynulý týden musel být pro vás hrozný, během chvilky se vám de facto zhroutil svět.
Nejuchám, nechodím vysmátý, ale že bych byl na dně, to v žádném případě. Mám skvělou rodinu, která při mně stojí. Děti a manželka byly a jsou vždy pro mě na prvním místě, dávají mi hodně síly.

Nález u Nikase byl i důvod, proč jste přestal pracovat u trenéra Tůmy ve Dvorcích?
V žádném případě. U Pavla Tůmy bych skončil asi tak jako tak. V některých věcech jsme se neshodli. Rád bych tam pracoval dál, protože nám spolupráce klapala, bohužel mi byly nabídnuty podmínky, které jsem nemohl akceptovat. Nesouhlasil jsem s některými věcmi, ale to tady nechci rozebírat, sice jsme si je vyříkali, ale pokračovat u něj bych nemohl. To, co se stalo, nemá na mé další působení ve Dvorcích vliv.

Neuvažoval jste, že na čas někam zmizíte a vyčistíte si trochu hlavu?

Neuvažoval. Dva dny jsem relaxoval na zahradě, pohrabal listí a zazimoval ji. Hlavu jsem si vyčistil a svým způsobem jsem si i u této práce odpočinul.

Neodpustím si otázku směrem ke konci vaší kariéry.
Na to vůbec nemyslím. Navíc sezona skončila, tuhle otázku budu teprve řešit.

Velkého zastání se dostalo trenéru Popelkovi od Josefa Váni.
Pán Váňa je odborník každým coulem, ví o čem život u koní je. Jeho slova mě potěšila, hodně si ho vážím.