To jsou paradoxy. V předloňské sezoně Ostrava ve čtyřech zápasech v základní části Mattoni NBL čtyřikrát Pardubice porazila. Naproti tomu v té loňské ve všech dominovali Východočeši. Dnes startuje další série. Pro koho začne lépe?

So 17.30: NH Ostrava (5. místo, 13 bodů) – BK JIP Pardubice (2. místo, 15 bodů).

Tým ze severního cípu Moravy letos dává zapomenout na nevydařenou loňskou sezonu, kdy se Nová huť neprobojovala do play off.

„Musím přiznat, že dosavadní výsledky Ostravy jsou pro mě překvapením. Zejména doma je velmi silná. V minulých letech tamní funkcionáři neměli šťastnou ruku při výběru některých zahraničních posil. Zdá se, že před letošní sezonou se do nich naopak trefili,“ postřehl pardubický pivot Zbyněk Pospíšil.

Pardubice se pro změnu trefily do posil už před loňskou sezonou a také letos zdatně čeří vrchní vody tabulky. Ve městě se známou Stodolní ulicí je však čeká perná šichta.

„Výkony Ostravy neznamenají nic jiného, než si dávat na soupeře velký pozor. Jelikož se musíme obejít bez našeho nejlepšího střelce Maurice Hamptona, tím spíše se budeme opírat o obranu. Nesmíme nechat soupeře rozehrát. Pokud se nám podaří domácí hráče zabrzdit, získáme na jistotě i v útoku,“ tuší třetí nejužitečnější hráč BK JIP Pardubice.

Ostrava je pro Zbyňka Pospíšila něčím výjimečným.

„Ostrava je pro mě místem, kde jsem vyrůstal, chodil do školy, poprvé přičichl k velkému basketbalu. Na to se zkrátka nezapomíná,“ vyznal se pardubický dlouhán.

V sobotu v podvečer bude jeho srdce pravděpodobně bít více než obvykle.

„Zápasy s mateřským klubem jsou vždy specifické. Někteří hráči sice říkají, že je to stejné jako v ostatních případech, ale já si myslím, že nějaká vazba vždy zůstává. Znáte lidi, prostředí. Na utkání se pokaždé těším,“ přiznává ostravský odchovanec.

Hala Nové huti je proslulá těsným kontaktem hlediště z palubovkou. A právě tamní diváci umějí své miláčky vyburcovat, především v zápasech se silným protivníkem.

„Blízký kontakt s fanoušky se mi líbí. Lidé se většinou nechávají strhnout a stále povzbuzují. I když hala není plná, atmosféra v ní bývá hlučná, a tím pádem výborná,“ pochvaluje si ostravské prostředí pardubický pivot.