V prvním utkání doma šokovali francouzského favorita a pak se na křídlech euforie přenesli až do další fáze. Letos se do Evropy vrátili stejně jako LUKÁŠ KOTAS, jediný pamětník krasojízdy. Ve vstupním utkání srazili na kolena opět před vlastním publikem kyperskou Nikósii. Podobnost čistě náhodná? To naznačí už dnešní duel s Minskem.

FIBA Europe Cup
1. kolo: BK JIP Pardubice vs. APOEL Nikósia (Kypr) 80:75 (35:40) a Tsmoki Minsk (Běl.)– BC Šiauliai (Lit.) 86:71 (46:38).
2. kolo: BK JIP Pardubice vs. Tsmoki Minsk (dnes, 18.00, Tipsport arena Pardubice).
3. kolo: BC Šiauliai vs. BK JIP Pardubice (úterý 1.11.).
4. kolo: APOEL Nikósia vs. BK JIP Pardubice (středa 9.11.).
5. kolo: Cmoki Minsk vs. BK JIP Pardubice (středa 16.11.).
6. kolo: BK JIP Pardubice vs. BC Šiauliai (středa 23.11., 18.00, Tipsport arena Pardubice).

Zmizela po výhře nad kyperským APOELem definitivně z vašeho týmu nervozita a opadl již psychický tlak?
My jsme ale neměli být proč nervozní ani před Nikósií. Nejsme úplně favorité postupu, protože naši soupeři jsou hodně kvalitní. Byli jsme spíše nervózní z toho, že je to evropský pohár. Nicméně, necítíme na sebe takový tlak, že bychom měli vyhrát každý zápas. Proti Tsmoki bychom opravdu mohli hrát uvolněněji než proti APOELu. Myslím si, že to bude hodně zajímavé (šibalsky mrkne).

Nikdo na vás sice tlak nějak extra nevyvíjí, přesto v každém sportovci je taková vnitřní povinnost chtít vyhrát. Souhlasíte?
Ano, s tím se dá souhlasit. Určitě chceme vyhrát každý zápas, takže proti kyperskému týmu to nebylo výjimkou. Naše odhodlání bylo patrné zejména ve druhém poločase. Zlepšili jsme všechny činnosti, navíc z nás spadla ta nervozita. Předvedli jsme, že basket hrát umíme. Naopak první čtvrtina a kousek té druhé vpadaly tak, že ne APOEL, ale my se neznáme a jsme na hřišti spolu krátce.

Při vší ústě k APOELu je Tsmoki Minsk kvalitnějším protivníkem. Podobná tápání jako proti Nikósii si patrně dovolit nemůžete, co říkáte?
Je to tak. I z videa je zřejmé, že Minsk je daleko kompaktnější tým. Hrají týmově a asi budou trestat každé naše zaváhání. Nicméně my půjdeme do utkání stejně jako proti Nikósii maximálně koncentrování. Doufám, že tentokrát nám začátek vyjde lépe.

Tsmoki se dá přirovnat k našemu Nymburku. Co ještě o soupeři víte?
Pravidelně hrají evropské poháry a prestižní VTB ligu. Před námi tak stojí další velká výzva. Jedná se o velmi kvalitní celek. V jeho středu nastupují hlavně výborní Američané. Nebezpeční však budou i domácí hráči. Vždyť to jsou reprezentanti Běloruska. Ty lepší týmy mají lepší hráče, kteří umějí číst hru a potom využívají každou příležitost k zakončení. Na to se my musíme připravit.

Teď trochu zabrousíme do minulosti. Dá se výhra nad APOELem porovnat s vítězstvím ve vstupním utkání nad francouzským Roanne před pěti letech v Euro Challenge Cupu?
Já si tento zápas jako jeho přímý účastník moc dobře pamatuji. Už v něm panovala v našem týmu velká euforie. Přesvědčili jsme se, že se můžeme i na evropské úrovni měřit s kýmkoliv. Překvapivé vítězství nám dodalo sebevědomí i pro další utkání. Nakonec jsme ze čtyřčlenné skupiny postoupili do další fáze. Podle mě letos by to mohlo být stejné. Musíme dostat do hlav, že hráči soupeře nejsou lepší než my. Všichni hrajeme stejný basketbal a že se jim můžeme vyrovnat.

Paralelu lze najít také v tom, že i letos není, až na výjimky, pardubický tým ošlehán evropskými soutěžemi…
Ano, máme v týmu spoustu mladých hráčů. Na druhou stranu se o ně nebojím. Trenér nás všechny nabádá k tomu, že zápasy v evropských pohárech jsou hlavně o sebedůvěře. Není to vyloženě jen o basketbalovém umění, nýbrž o tom, jak k nim přistoupíme v hlavách. Opakuji, rozdíly, mezi těmi týmy nejsou tak velké, abychom nemohli i dnes vyhrát.

Vy osobně hrajete ligu strašně dlouho, což už musí být tak trochu nuda. Po pěti letech jste se vrátil do Evropy, jste za tu možnost rád?
Naše liga samozřejmě není nuda, ale každopádně jsem velice rád za evropskou konfrontaci. Nároďák a evropské poháry jsou o level výš než nejvyšší domácí soutěž. Vždy se jedná o speciální zápasy. Potvrdila to nejen atmosféra na utkání proti kyperskému týmu, ale i nastavení v klubu. Všichni se na tato utkání hrozně moc těšíme.

Na rytmus středa – sobota – středa jste zvyklí z předchozích ročníků Kooperativa NBL. Co ale přepínání pohár – liga – pohár?
Trochu asi bude problém s koncentrací. O tom jsme se přesvědčili naposledy v Jindřichově Hradci. Byť jsme se bavili o tom, že musíme být stoprocentně soustředěni, trochu jsme v utkání polevili. Ve středu to ale bude úplně jiný příběh.

Minulou středu dorazilo do Tipsport areny kolem tří tisíc diváků. Vy jste vyhráli, čímž jste je určitě neodradili. Získali jste jich pro dnešek víc?
Doufáme v to. O tom jsme se bavili s kluky už před prvním zápasem. Vyšlo to, tak by se mohla návštěva ještě zvednout. Byla by to odměna pro celý klub, který dělá kolem FIBA Europe Cupu hodně práce.