Město se spolkem, který provozuje místní závodiště a pořádá mimo jiné Velkou pardubickou, podepsalo smlouvu se splátkovým kalendářem. Společnost za své závazky městu ručí čtyřmi ochrannými známkami Taxis, Taxisův příkop, Velká pardubická a Velká pardubická steeplechase.

Město může koupit ochranné známky

Radnice může v případě problémů se splácením dluhu ochranné známky koupit nebo z jejich prodeje své pohledávky uspokojit. Do rukou třetí osoby by však neměly přejít, řekl Miroslav Čada z ekonomického odboru. „Pokud by to někdy situace nutně vyžadovala, ochranné známky by za cenu stanovenou posudkem převzalo město. Je to ochrana pro budoucnost, kterou si ale nikdo nepřejeme," uvedl Čada.

Podle něj se nikdy neuvažovalo o prodeji ochranných známek třetí osobě. Ochranné známky považuje za jednu z nejlikvidnějších částí majetku spolku. V minulosti projevil zájem o pořádání dostihů v Pardubicích například žokej Josef Váňa se skupinou investorů, radnice však nabídku odmítla.

Dostihový spolek vloni skončil hospodaření se ztrátou asi 11 milionů korun. Z větší části ji způsobila rekonstrukce účetnictví, které bylo velmi zanedbané. Spolek si nese z minulosti také kumulovanou ztrátu zhruba dvaceti milionů. Letos odvrátil návrh na insolvenční řízení, který podal dřívější člen vedení Karel Šimána kvůli údajné pohledávce 191 tisíce korun.

Po komunálních volbách v roce 2010 se změnilo představenstvo a dozorčí rada spolku. Později vyšlo najevo, že účetnictví je v nepořádku a společnost má vysoké závazky. Dostihový spolek podal v této souvislosti trestní oznámení na neznámého pachatele, vyšetřování stále není skončeno. Policie prověřuje kvůli možným machinacím také bývalého předsedu představenstva společnosti Miroslava Petráně, současného poslance za Věci veřejné.

Společnosti se letos zatím daří. „Letos bychom měli skončit v kladných číslech. Kromě splátkového kalendáře nemáme žádné závazky po lhůtě splatnosti," řekla ředitelka Hana Jeníková.

O naplnění stabilizačních opatření společnosti pro letošní rok bude v prosinci jednat valná hromada. Pokud společnost dodrží všechny podmínky, měla by být schopna do roku 2018 uhradit všechny dlouhodobé závazky. Jedinou výjimkou bude banka, která poskytuje kontokorentní úvěr do výše šesti milionů korun, za který ručí město.

Příplatek mimo kapitál 2,7 milionu

Zastupitelé také nedávno schválili, že město spolku poskytne takzvaný příplatek mimo kapitál 2,7 milionu korun. Akcionářské poměry se tímto krokem nezmění. Pardubice ve společnosti drží 51,54 procenta akcií, další významný podíl 22,51 procenta patří Martinu Vokálovi.
Ostatní vlastníci, jimiž jsou soukromé osoby, drží jen jednotky nebo zlomky procenta akcií. (čtk)