Kvalifikační dostih – Velká cena města Pardubice (5800 m) o 200.000 korun vyhrál jedenáctiletý valach Klip, který je v majetku hřebčína Albertovec a v Rudné pod Pradědem jej připravuje trenér Milan Theimer. „Loni Klip získal zkušenosti a tento dostih si rozhodl prakticky sám, bylo znát, že je v absolutní pohodě,“ sdělil po doběhnutí do cíle žokej Jaroslav Myška. Dodejme, že Klip se loni v úloze steeplera vrátil na dráhu po delší přestávce – ve 116. Velké pardubické skončil pátý. Kvalifikací prošel i loni druhý ve Velké pardubické Juventus – žokej Josef Váňa: „Glogloglo udělal chybu na Velké vodě, Juventus ji zopakoval, tak jsem ho již nemohl honit, nechtělo se mu utíkat. Kvalifikaci máme, to je důležité. Zřejmě s ním ještě zkusím nějaký start někde v zahraničí,“ sdělil zkušený Váňa. Na druhém místě skončil sedmiletý hnědák valach Honor se žokejem Radkem Havelkou: „Přestal jsem pracovat u pana Holčáka, byl jsem volný a čekal na telefon od Václava Luky. Nabídka přišla a proto jsem seděl na Honorovi. Ten si počínal skvěle, škoda, že není přihlášen do Velké pardubické,“ pochvaloval si výkon Honora Havelka.

Třetí v letošním prvním kvalifikačním dostihu skončil Polárník s Pavlem Složilem: „Konec loňské sezony se mu moc nevydařil, letos pracuje s nesmírnou pohodou. To, že se vejdeme na tabuli mě moc těší,“ sdělil udýchaný Složil.

Zajímavostí dostihového odpoledne byla klasická steeplechase – Cena společnosti Stavok Košice, a.s. Ta měla být přípravou na červnový Zlatý pohár. V prvním okruhu ale došlo na jedné z překážek k těžkému pádu amatéra Vladimíra Černého na Kirasjerovi, jezdec zůstal nehnutě ležet. Příslušná komise dostih zastavila ostrým zvukem sirény, dostih byl ukončen a prohlášen neplatným.

Z rámcových dostihů byla asi nejzajímavější Cena Správy a údržby silnic Pardubického kraje na 4,500 metrů (pátý dostih). Po tuhém boji zvítězil Montgomery se Štěpánkou Sedláčkovou v sedle. Další vítězové: I. Inflacja (Novák), II. Chiff (Novák), III. Babie Lato (ž. Faltejsek), VII. Moning Let (ž. Hurt), VIII. Evron (Myška), IX. Demikat (P. Tůma), X. Mondeo (Koplík).