Obliba tohoto sportovního odvětví roste rok od roku. Dračí lodě jsou tak populární, že se reálně uvažuje o jejich zařazení do programu olympijských her.

Co to jsou dračí lodě? Jedná se o sport s historií přes 2 200 let, který vznikl v Číně. Momentálně je registrováno 50 milionů celosvětově aktivních sportovců ve více než 50 zemích z pěti kontinentů. Nejlepší reprezentace se scházejí na mistrovství světa a Evropy. Dračí loď měří 12,5 metrů a váží 250 kilogramů. Posádku tvoří dvacet pádlujících, kormidelník a bubeník.

Jestliže světová historie dračích lodí je vskutku bohatá, tak dějiny pardubického klání jsou velmi krátké. Nicméně hned na jejich začátku přišel zatím nejhrůznější okamžik. „První ročník zrušil žhář, který nám zapálil den před závody již připravené lodě. Do kroniky jsme ho uvedli jako nultý ročník,“ připomněl tento odsouzeníhodný čin Jaroslav Bunda, z pořádajícího sportovního klubu Dračí legie Pardubice.

Nadšence z řad dragonů však tato událost nezlomila. Po prvním rozjezdovém ročníku, a druhém už lépe obsazeném, nyní přišel úspěšný třetí ročník. „Letos startovalo šestatřicet posádek. To je téměř o polovinu více než v loňském roce. Navíc úroveň šla prudce nahoru. Posádky už neberou závody jako nějakou recesi, nýbrž se tvrdě bojuje o každý metr,“ postřehl mistr světa v této disciplíně.

V parku na soutoku Labe a Chrudimky se vytvořilo městečko ve městě. Kromě více než sedmi set kanoistů, zavítaly na břeh větší z obou řek davy zvědavých diváků a rodinných členů jednotlivých posádek. „Dračí lodě jsou také všelidovou zábavou. O tom svědčí fakt, že se do závodů nepřihlásili jen specialisté, ale také zaměstnanci firem či učitelé a žáci ze škol. Tento sport mohou totiž dělat i lidi, kteří nejsou profesionálními sportovci. Například pro firmy to byla příležitost před prázdninami se zábavnou formou rozloučit se zaměstnanci,“ poznamenal Bunda.