Kvalifikace na 121. ročník Velké pardubické České pojišťovny
I. kvalifikace – 21. května: 1. Baggio (ž. Myška), 2. Valldemoso (ž. Andrés), 3. Aspirant (ž. Kousek).
II. kvalifikace – 11. června: 1. Caland (ž. Andrés), 2. Chenonceau (ž. Stromský), 3. Flambion (Sovka).
III. kvalifikace – 20. srpna: 1. Tiumen (ž. Váňa), 2. Klaus (ž. Myška), Aspirant (Lemée).
IV. kvalifikace – sobota 10. září - Francouzský den
Neděle 9. října - 121. ročník Velké pardubické České pojišťovny

Čtyřdílný seriál domácích kvalifikačních dostihů na říjnový 121. ročník Velké pardubické České pojišťovny se blíží ke konci. Závěrečnou tečku obstará sobotní steeplechase cross country na 5800 metrů, Cena společnosti FRANCE CAR s.r.o.

Na startu posledního kvalifikačního dostihu, který se poběží v rámci „Francouzského dne“ a startuje od 14.25, se sejde jedenáct koní a jezdců. Celé dostihové odpoledne začíná už ve 12 hodin.

Favorizovaná čtveřice Chenonceau (ž. Kousek), Sixteen (ž. Bartoš), Valldemoso (ž. Andrés) a Wavelight Laser (ž. Faltejsek) již má splněno a dostih pro ně bude především přípravou před blížící se Velkou pardubickou. Nemohou si však dovolit ztrácet svůj vysoký kredit a je třeba s nimi počítat jako s největšími uchazeči o vítězství. Ani jeden z nich zatím letos nezvítězil, prosadit by se měli především Chenonceau a loňský vítěz tohoto dostihu Valldemoso.

Sixteen má každoročně nejlepší formu ve druhé polovině sezony a mohla by se opět vrátit na výsluní.
Kvalifikovaní již jsou také Karlsbad (Sovka) a Lakreg (ž. Mátl), překvapit by mohl především druhý jmenovaný.

Dobyvatel (ž. Korpas), Imbir (ž. Novák) a Nikaska (Kovačík) jsou do Velké pardubické přihlášení a budou mít poslední možnost kvalifikovat se domaů v případě neúspěchu by museli vyhledat vhodný dostih v zahraničí. Nadějnými výkony se v průběhu sezony prezentoval především Dobyvatel.
Grilias (ž. J. Váňa ml.) a Polar Pond (Šimůnek) nejsou do „Velké“ přihlášeni a asi se s nimi příliš nepočítá, spíše je za měsíc uvidíme v Ceně Labe nebo v Ceně Vltavy.

Zatím se z přihlášených do Velké pardubické kvalifikovalo celkem 23 koní domácích majitelů a nyní se jejich počet pokusí rozšířit především trojice Dobyvatel, Imbir a Nikaska. Dohlášení dalších asi není příliš reálné, naopak o některých kvalifikovaných je již dnes známo, že zřejmě nebudou moci startovat.

Velmi dobré obsazení mají i některé rámcové dostihy. Zajímavá bude Cena OHD Pardubice na 3300 metrů, která je generálkou na říjnový Poplerův memoriál. V poli devíti koní budou favority nerozluční specialisté na takovéto krosové „sprinty“: Ursan (ž. Bartoš) a O´Key (Šimůnek). V poslední době byl úspěšnější první jmenovaný, ale sobotní dostih vyhrál v předchozích dvou letech vždy O´Key.

Vyvrcholí také seriál dostihů pro mladé čtyřleté a pětileté klisny. Favoritkami budou srpnová vítězka Sortina (ž. Novák), dále Wyona (ž. Bartoš), Königin Platina (ž. J. Váňa ml.) a Dánská princezna (ž. Faltejsek).

SOBOTNÍ PROGRAM

12.00: Cena Východočeského divadla Pardubice
Proutěné překážky III. kategorie - 3200 m, o 80 000 Kč. Tip na vítěze: Hegnus, Marrakesh, Regine. Překvapení: Vermillion.

12.35: Cena společnosti INTELCO
Steeplechase cross country IV. kategorie - 4300 m, o 50 000 Kč. Tip na vítěte: Broker, Juve, Luando. Překvapení: Templář.


13.10: Cena společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o.
Steeplechase cross country III. kategorie - 4700 m, o 80 000 Kč. Tip na vítěze: Cim, Rytmus, Kyshanty. Překvapení: Mi Benedict.


13.45: Cena OHD PARDUBICE
Steeplechase cross country II. kategorie - 3300 m, o 100 000 Kč. Tip na vítěze: Ursan, O´Key, Ronino. Překvapení: Godea.


14.25: Cena společnosti FRANCE CAR s.r.o. - IV. kvalifikace na 121. Velkou pardubickou ČP
Steeplechase cross country NL kategorie - 5800 m, o 200 000 Kč. Tip na vítěze: Chenonceau, Valldemoso, Sixteen. Překvapení: Dobyvatel.


15.00: Cena Veterinární kliniky Heřmanův Městec
Steeplechase cross country II. kategorie - 4200 m, o 120 000 Kč. Tip na vítěze: Sortina, Wyona, Königin Platina. Překvapení: Lambrozina.


15.35: Cena AGROVENKOV O.P.S.
Steeplechase cross country - IV. kategorie - 4500 m, o 50 000 Kč. Tip na vítěze: Ready for smile, Kasim, Marinus. Překvapení: New Tiger.


16.10: Cena společnosti Léčebné lázně Bohdaneč a.s.
Steeplechase cross country IV. kategorie - 4000 m, o 50 000 Kč . Tip na vítěze: Gleam, Derby Sharp, Be Jape. Překvapení: Spike.


16.45: Cena ALLIANCE FRANCAISE
Steeplechase III. kategorie - 3900 m, o 80 000 Kč. Tip na vítěze: Gejzir, Kamienczyk, Oriental Lion. Překvapení: Luxus.

„Třiadvacítka“ už má start jistý

Vrcholem letošní dostihové sezony bude 121. ročník Velké pardubické České pojišťovny, která se poběží v neděli 9. října. Právo startu v překážkovém svátku si koně už tradičně musejí vybojovat v jedné ze čtyř kvalifikací na pardubickém závodišti v průběhu sezony, popřípadě v zahraničí. Dosud podmínky pro účast před sobotní závěrečnou pardubickou kvalifikací splnilo 23 koní z českého tréninku a pět zahraničních uchazečů.
Právo startu v letošní 121. Velké pardubické České pojišťovny si jako první zajistil Tiumen. Má jistotu díky vítězství v loňském ročníku. V této sezoně už naznačil dobrou formu před říjnovou obhajobou v srpnu, kdy vyhrál třetí kvalifikaci.

K Tiumenovi se v dosavadních třech odběhnutých kvalifikacích přidalo dvacet českých koní. Nejvíce se dařilo svěřencům trenéra Josefa Váni, který má nyní pět kvalifikovaných koní. Vedle Tiumena jsou to ještě Caland, Lirain, Lutin Des Bordes a Sixteen. Trojnásobné zastoupení mezi kvalifikovanými koňmi mají svěřenci Radka Holčáka (Amant Gris, Chenonceau, Bremen Plan) a Čestmíra Olehly (Baggio, Ronino, Ignacio).

Stejně jako v minulém roce mohou koně českých majitelů plnit kvalifikační podmínky také v zahraničí. Právo startu ve Velké pardubické si vybojují, pokud dokončí jeden z dostihů Crystal Cupu mimo Velkou pardubickou nebo steeplechase či cross country v délce nejméně 4800 metrů v Irsku, Anglii, Francii nebo Itálii konané od 15. října 2010.

V cizině letos uspěli zatím dva koně v českém tréninku. Il En Reve se kvalifikoval 8. dubna ve francouzském Fontainebleau. Před několika dny ho napodobil Ignacio, který dokončil kros v italském Meranu.

Do letošní 121. Velké pardubické České pojišťovny je zatím přihlášeno šest zahraničních koní. Pět z nich se už kvalifikovalo – irští Another Jewel, Heads Onthe Ground, Freneys Well a Let The Show Begin a švýcarský Notez Le. Splněno dosud nemá pouze francouzský Crystal Spark.


DUŠAN KOREL, MILAN TŮMA A PAVEL RYŠAVÝ