Titul zůstává v Západní konferenci. Pouze se stěhuje z Jihozápadní divize do Pacifické. Přesněji řečeno z kabiny Memphhisu Grizzlies do šatny Los Angeles Clippers. Fajnšmekři slovutné NBA si v této chvíli mohou ťukat na čelo, protože zámořská soutěž zahájila teprve v polovině října a prvenství obhajuje Golden State Warriors. Shodou okolností tým z Pacifické divize. Všechny udivené fanoušky basketbalu ale můžeme uklidnit, v našem případě se jedná o vítěze české juniorské NBA.

Obrovský zájem

Juniorská verze této slavné soutěže se hraje v osmnácti zemích Evropy a Blízkého východu. A Česká republika je jednou z nich, které se zapojily do tohoto projektu. O druhý ročník soutěže v našich podmínkách byl takový zájem, že dokonce musela být sehrána kvalifikace. Pravidla jsou totiž neúprosná. Jr. NBA může hrát pouze třicet týmů, stejně jako hlavní soutěž v zámoří. Na druhou stranu obsahuje úplně všechno jako její originál. Tedy reálné rozdělení do konferencí a divizí, názvy týmů i světoznámá loga na dresech. Soutěž včera vyvrcholila v pardubické hale Dašická finálovým turnajem, na který se probojovala čtyři družstva. Mezi nimi chyběl vítěz premiérového ročníku ze ZŠ J.K. Tyla v Písku (Memphis).

Došlo i na over time

Zatímco první semifinále mezi Los Angeles Clippers a Philadelphia 76ers bylo hrou kočky s myší, tak ve druhém se strhla nefalšovaná bitva o každý koš. Indiana Pacers v závěru základní hrací doby dvakrát dotahovala vedení Dallasu Mavericks. A diváci se dočkali prodloužení. V něm se nakonec přiklonilo štěstí k domácímu týmu.

V souboji o bronz si Philadelphia vyšlápla na Dallas. Bitva o zlato se proměnila v jasnou záležitost Clippers. Domácí Indiana jim stačila pouhé dvě minuty.

Koše z Dašické
Juniorská NBA League v basketbale základních škol

Finále: Los Angeles Clippers (ZŠ Nový PORG, Praha) – Indiana Pacers (ZŠ Studánka, Pardubice) 77:27.

O 3. místo: Philadelphia 76ers (ZŠ Heyrovského, Olomouc) – Dallas Mavericks (ZŠ Švihov) 71:44.

1. semifinále: Los Angeles Clippers – Philadelphia 76ers 63:39.

2. semifinále: Indiana Pacers – Dallas Mavericks 60:56 pr.(52:52).