Liberec a Mariánské Lázně jsou dějištěm vrcholných podniků českých plochodrážníků. V obou městech budou korunováni letošní šampioni – v Liberci mistr republiky na klasické ploché dráze a v Mariánských Lázních na dlouhé ploché dráze.

Sobotním závodem v Liberci vrcholí seriál tří podniků, který začal v polovině května na pražské Markétě a po dalším závodě v Pardubicích určil hlavní favority boje o titul. Tím největším je Lukáš Dryml, jezdec, který již dokázal šampionát jednou vyhrát a to v roce 2005. Letos má v čele dvoubodový náskok, ale od pátého července nejel žádný závod, protože léčil následky pádů ve Skandinávii.

„Řekl jsem, že se chci soustředit na druhou polovinu sezony a prvním vrcholem je tento závod. Na motorku poprvé sednu v pátek, to si v Pardubicích zatrénuji a v Liberci chci samozřejmě vyhrát. Tamní ovál je technický a dá se říci, že se mi i líbí, zatím se mi vždy dařilo a tak věřím, že to budu moci říkat i po sobotě,“ říká Lukáš Dryml.

Mezi jeho největší konkurenty se řadí Luboš Tomíček, jenž zatím je v mistrovství republiky na druhém místě, a Lukášův bratr Aleš, který je třetí a určitě ještě bude chtít Lukáše pozlobit. Za touto trojicí čekají na zaváhání favoritů obhájce titulu Slovák Martin Vaculík, předloňský šampion Adrian Rymel a i další mladí jezdci reprezentovaní především dvojicí finalistů letošního světového šampionátu Filipem Šiterou a Matějem Kůsem.

Začátek závodů je v 16 hodin a slibuje opravdu skvělou podívanou.

Průběžné pořadí po dvou závodech:
1. Lukáš Dryml (Pardubice) 27 bodů, 2. Luboš Tomíček (Olymp Praha) 25 b., 3. Aleš Dryml (Pardubice) 24 b., 4. Martin Vaculík (Slabý) 21 b., 5. Filip Šitera (Plzeň) 21 b., 6. Adrian Rymel (Olymp Praha) 20 b., … 10. Hynek Štichauer (Pardubice) 11 bodů.

Nedělní závod na kilometrovém oválu v Mariánských Lázních slibuje opět souboj generací. Již několik let se rozhoduje o nejlepším jezdci této disciplíny v jediném závodě. Tato disciplína má od roku 2003, kdy skupina nadšenců kolem Miroslava Musila obnovila závodní činnost na nejkrásnějším kilometrovém ovále v Evropě, velikého suveréna a tím je letos již šestačtyřicetiletý Zdeněk Schneiderwind. Letos se bude pokoušet o šestý titul své karéry, ale jednoduché to mít nebude.

Především účastníci letošního seriálu Grand prix na dlouhé dráze Sirg Schützbach a čeští zástupci Richard Wolff s Pavlem Ondrašíkem mu budou chtít titul odebrat. Novinkou letošního závodu v Mariánských Lázních, který začína v neděli ve 14 hodin, bude i pokus o rychlostní rekord dráhy na jeden kilometr s letmým startem.