Lepšího příjmení se mu nemohlo dostat. Přesněji řečeno lepšího příjmení pro basketbalového obránce… MICHAL KŘEMEN, křídelník ČEZ Basketball Nymburk se dnes postaví se svými spoluhráči Estudiantes Madrid, dalšímu účastníku osmifinálové skupiny Eurocupu. Křemen kroutí v týmu úřadujícího mistra republiky již pátou sezonu, takže pamatuje všechny úspěchy v domácí lize i na evropském poli.

Michale, Estudiantes je další španělský tým, se kterým jste se v poslední době střetli. V prestižní ACB jste skoro jako doma. Co vám takové zápasy přináší?
Všechna utkání v Eurocupu jsou pro nás velkou školou a pokud se střetneme se španělským týmem, je kvalita vždy zaručena. Poznáváme to nejen my, ale určitě i diváci, že ACB liga je skutečně nejlepší liga v Evropě. Jsem přesvědčený o tom, že se nám všechny zkušenosti získané v těžkých zápasech budou hodit v dalším našem působení v české lize nebo v evropských pohárech.

Adriatickou ligu už jste si vyzkoušeli, co byste říkali na hypotetickou nabídku startu Nymburka v ACB?
Určitě by to bylo zajímavé, ale po letošní zkušenosti v Jadranské lize si netroufám říct, jak by to dopadlo. Jenom to cestování…

Je pro vás výhodou, že Estudiantes hrají o postup, kdežto vy jdete do boje s čistou hlavou?
Není to tak zcela černobílé, i my chceme vyhrát. Jednak každé vítězství nad španělským týmem je cenné a také nechceme skončit ve skupině bez výhry. Pochopitelně ale budeme hrát uvolněněji. Věřím, že bychom mohli být úspěšnější především ve střelbě.

Opět budete oslabeni o Pumprlu a Chána. Nepoddali jste se tomu v minulém zápase proti Galatasaray po psychické stránce?
Nevím, jak ostatní, já jsem se tomu moc nepoddal. Určitě nám ale oba dva hráči chybí.

A co ta situace hned po první šňůře Galatasaray. Vypadalo to na obrat ve vaší psychice o sto osmdesát stupňů…
Já si myslím, že nás šňůra soupeře nezaskočila psychicky. V letošním roce jsme odehráli už hodně zápasů, ve kterých jsme prohrávali o více bodů a přesto jsme se z nepříznivého vývoje dokázali zvednout.

Není lepší raději déle držet remízový stav než na začátku bodově ulétnout, vedením se uspokojit a pak se útrpně dívat jak vás soupeř přeskakuje ve skóre?
Je pravdou, že díky vyššímu vedení klesá koncentrace na utkání. Vymýšlí se kdejaké zbytečnosti a hra je tudíž komplikovanější. Vyrovnanější skóre vás drží lépe v ostražitosti. Pak se může rozhodovat v koncovce.

Vyrovnaná koncovka vám ale v posledních zápasech moc nesvědčí. Kdyby tak bylo nejlepší vést třeba o deset bodů?
Ideální by to bylo tak dvě, tři minuty před koncem. To už bychom asi neprohráli.

Ve španělském týmu nastupuje Jiří Welsch. Jak byste charakterizoval jeho roli v Estudiantes?
Jirka hraje stejně jako před tím v Malaze. Podle mě je důležitým článkem týmu. Je to hráč, který je velice všestranný. Umí střílet, najíždět, bránit. Takový hráč se hodí do každého mančaftu.

Takže by se ho bral i váš tým?
To je bez diskusí. Už mu držíme mu místo (úsměv).

Už jste proti němu někdy nastoupil?
Vzhledem k tomu, že jsem v prvním zápase ve Španělsku kvůli chřipce proti němu nehrál, bude to dnes pro mne premiéra.

Potkali jste se chvíli v reprezentaci. Jaký je jako spoluhráč?
Po herní stránce je vynikající, každý se od něho dokáže hodně naučit. Jako osobnost je také super. Takže lepší je hrát s Jirkou než proti němu.

Kudy podle vás povede cesta na vrchol Estudiantes?
Pokud chceme porazit jakýkoliv tým, musíme hrát výborně v obraně. To je základ. V útoku je třeba hrát kolektivně a s rozumem.

(zz, tol)