Letošní sezona orientačního běhu se blíží ke svému konci. Domácím vrcholem bylo mistrovství republiky na klasické trati. Závodníci pardubické Lokomotivy opět tradičně promlouvaly do „kovového" pořadí.

Ve skalnatém terénu Českého ráje v okolí hradu Kost si nejlépe vedla letošní akademická mistryně světa Iveta Duchová. Ta na 7,7 kilometru dlouhé trati získala stříbro. Přitom odd vítězné Gregorové z Chotěboři jí dělilo pouhých devatenáct sekund.
„Trať byla pěkná, orientačně zajímavá. Nikdy jsem si nebyla jistá, zda jsem zvolila správný postup. Ale budu si muset zopakovat pořadí čísel. Omylem jsem doběhla dřív na kontrolu osmnáct než na sedmnáctku. To mě stálo zlato, ale i za stříbro jsem ráda," usmívala se v cíli šestadvacetiletá závodnice.

Její mladší kolegyně Lenka Knapová přidala do pardubické sbírky bronz v kategorii juniorek.
„Před závodem jsem věřila, že bych mohla dosáhnout na jednu z medailí, pokud se vyvaruji větších chyb, a to se mi povedlo. V závěrečné části naší 5,7 km dlouhé trati mi navíc pomohlo, že jsem se seběhla s dalšími třemi závodnicemi včetně pozdější vítězky Pavlovcové. To mi dost pomohlo, neboť sil už moc nebylo," komentovala svůj medailový závod úspěšná juniorka, která na zlato ztratila čtyři minuty.
Bronzový skončil i starší dorostenec Jan Grundmann, jehož dvě dvouminutové chyby stály mistrovský titul.

Do desítky nejlepších se ve svých kategoriích probojovaly také osmá Martina Zvěřinová a desátá Jana Knapová mezi ženami, desátá Šárka Kulhavá v juniorkách, mezi staršími dorostenkami pátá Klára Procházková a trio Alena Voborníková, Alžběta Lehárová a Pavla Horová, které se podělilo o osmou až desátou příčku. Mezi mladšími dorostenkami překvapila pátým místem Simona Chládková.
V souběžně konající se Veteraniádě se na stupně vítězů v kategorii nad 50 let probojovala Ladislava Víchová, která obsadila druhé místo.
Konečnou už má také seriál s názvem Český pohár.

Pardubický orientační běžec Radek Nožka obsadil třetí místo v celkovém hodnocení.  Z osmi závodů jeden vyhrál a v dalších dvou se umístil těsně za stupni vítězů na čtvrtém místě. Na vítězného Pavla Kubáta z Hradce Králové ztratil devatenáct bodů. Do desítky nejlepších se probojoval také devátý David Procházka.

Mezi ženami skončila Jana Knapová šestá. Iveta Duchová obsadila až patnácté místo. Nicméně z osmi závodů zařazených do Českého poháru se kvůli reprezentačním povinnostem zúčastnila pouze dvou.
Mezi staršími dorostenci se na stupně dostal Jan Grundmann, obsadil třetí místo. Juniorka Lenka Knapová skončila těsně čtvrtá.