Projekt Hrajeme spolu za Pardubice, slaví v letošním roce první jubileum. Čekal jste, že se akce takto uchytí?
Ondřej Kohout: První rok všichni kroutili očima nad tím, jestli tohle může fungovat. To jsou totiž tak dva velké protipóly, až se paradoxně přitahují. Realita očividně překonala očekávání. Rok od roku se zvyšuje návštěvnost. Lidi to baví, takže původní obavy jdou stranou.

Viktor Půlpán: S tímto záměrem se do té akce šlo. Jak basketbalový klub, tak filharmonie mohou být na výsost spokojeny, že se to takto povedlo. Především je to ale zajímavější pro diváky. Na místě mají dva v jednom. Jednou za sezonu to je optimální tahák pro lidi.

Co tedy říkáte tomu, jaký akce získala význam?
O. K.: Hrajeme spolu za Pardubice má velký přesah. Už to není jenom o sportu a hudbě. Spojuje celé město. Spojuje kulturní zážitek se sportovním a stává se z toho společenské záležitost. Navíc každým rok má tento projekt charitativní podtext. Je super, že taková akce pomáhá tomu, kdo to potřebuje.
V. P.: Spoluautoři projektu chtěli vymyslet pro lidi další inovaci, aby se nejednalo o nějaký stereotyp. Buď jen hudba nebo jen sport. Ukazuje se, že to byl super nápad.

Čtyři ročníky: koledy, filmové instrumentální skladby, písně z Bondovek, Dasha. Který program se vám zamlouval nejvíce?
O. K.: Každý z nich byl specifický a velice povedený. Já jsem ale velký fanda filmů, proto se mi nejvíce líbily filmové melodie. To jsem si opravdu vychutnával.
V. P.: Nejvíce se mi líbily melodie z filmů, protože to byly pro mě známé písně. Každý má ale zalíbení v něčem jiném, a tak je skvělé, že se žánr obměňuje.

Diváci si koncertů užívají. Má možnost užít si zábavný program také hráč, nebo už má v hlavě jen basketbal?
O. K.: Je to pro nás trochu náročnější, protože jsme zvyklí na určitý předzápasový proces. Koncerty nejsou krátké, a tak je jasné, že tou delší čekací dobou se náš rytmus naruší. Na druhou stranu jsme velcí profesionálové a basketbal hrajeme už dlouho, takže nás to nerozhodí. Umíme se připravit i ve složitějších podmínkách.
V. P.: Měli bychom mít v hlavách už ten zápas. Nicméně ta atmosféra v hale nás tak pohltí, že si dokážeme užít i hudební předkrm. Je to pro nás něco nového, tak tam nechceme sedět jen tak, že musíme. Není to nic hrozného, co by nás mělo negativně ovlivnit.

Co vy a hudba?
O. K.: Já nejsem vybíravý a poslouchám všechno. Od starých hitů až po novinky. Po jedné z těchto zkušeností jsme navštívili koncert Komorní filharmonie Pardubice a já jsem sám překvapený, že mě i skladby z jejího repertoáru bavily.
V. P.: Já moc hudbu neposlouchám. Většinou na basketbalových výjezdech. Nemám však vyhraněný styl. Koncerty moc nenavštěvuji, takže i pro mě je tato akce zpestřením.

Hrál jste na nějaký nástroj, máte hudební sluch?
O. K.: Nikdy jsem na nic nehrál. Tato oblast je pro mě dost vzdálená, takže pochybuji, že vůbec nějaký hudební sluch mám (úsměv).
V. P.: Jako malý jsem hrál na flétnu. Každý rok se starší ségrou a mladším bráchou oprášíme nástroje a hrajeme vánoční koledy. Úplně se nám nechce, ale mamka si na to potrpí (usměje se).

Pátý ročník okoření rodinné duo Slováčkových. Co říkáte na toto spojení?
O. K.: Felixe Slováčka staršího samozřejmě znám. Líbí se mi, jak hraje na saxofon, nicméně nejsem zrovna největším fanouškem tohoto žánru. Sám jsem na to zvědavý. Těším se, že si znovu rozšířím hudební obzory.
V. P.: Jediný co vím, že starý Felix hraje na saxofon (úsměv). Na ságo hrál chvíli i brácha, tak se těším. Rád si poslechnu nové písně.

Při minulém ročníku vytvořili příznivci počtem 5829 rekord nejvyšší basketbalové soutěže. Je možné současné číslo ještě překonat?
O. K.: Tím, že má akce stoupající diváckou tendenci, tak nebude žádným překvapením, když se laťka zase posune výše. Navíc Nymburk by mohl být velkým lákadlem. Doufám, že si fanoušci užijí obě složky a že jich přijde více než naposledy.
V. P.: To je klidně možné. Když srovnám první ročník a ten čtvrtý, tak počet diváků narostl obrovsky. Navíc v pardubické aréně se na basketbale v poslední době překonávají rekordy pořád…

V předchozích čtyřech případech nepatřili protivníci do kategorie těch silnějších. Zato nyní vyzvete českého hegemona z Nymburku. Věříte si na něj, když jste ho třikrát ve třech sezonách porazili a proto si ho zvete?
O. K.: Pokud si dobře vzpomínám, tak možná až na Olomoucko, se kterým jsme hráli naposledy, byly zbylá tři utkání hodně vyrovnaná. Jestli se nepletu, tak hned v premiéře jsme šli z USK až do prodloužení. My jsme se na všechny výhry hodně nadřeli. Na druhou stranu tě nově příchozím lidem se to líbilo v tom, že zápas byl dramatický až do úplného konce.
V. P.: Co vím, tak v termínových listinách našeho klubu i komorní filharmonie moc prostoru vybírat si není. Navíc se to musí hodit i soupeřům a také pozvaným interpretům. Takže mám za to, že ten Nymburk je shoda náhod. Vlastně ani nezáleží co je to za soupeře. My musíme jít do každého zápasu s cílem zvítězit. A je tady ještě jeden důležitý fakt. Nymburk jsme porazili vždy na Dašické. V aréně nejsme extra doma, takže to bude o to těžší.