Zlatá brána otevřena, zlatým klíčem odemčena… Začátek dětské říkanky si mohly opakovat do nekonečna hráčky pardubického Sokola. Stalo se tak na 20. ročníku největšího středoevropského volejbalového mládežnického turnaje na trávě (šedesát kurtů) v Regenstaufu. Jubileum pojali pořadatelé velmi slavnostně. Nástup 160 družstev, označených tabulkami, pochod po atletickém oválu včetně průchodu všech účastníků branou borců, projevy místních činitelů, vlajkové zázemí. Skoro jako na olympiádě.

Sokol nominoval do Bavorska dvě družstva. Obě byla přihlášená do kategorie nejstarších hráček. Ta byla dále rozdělena do dvou výkonnostních skupin. Áčko obhajovalo loňské prvenství v top výkonnostní skupině. Mladší B tým bojoval o body ve skupině pokročilých.

Áčku ve složení Lucie Plášilová, Karolína Čechová, Monika Sodomková, Michaela Smolná, Evelyna Pachovská, Nikola Pětíková se vstup do turnaje nepovedl. Oproti lize z části reorganizovaný tým se na hřišti hledal a prohrál dva zápasy za sebou. V prvním podlehl pozdějšímu finalistovi Straubingu 1:2 a vzápětí stejným poměrem i družstvu Inzing Volley.

„Pak ale holky prokázaly odolnost i morálku. Oprostily se od banálních chyb a nastoupily vítěznou cestu. Postupně se prokousávaly pavoukem, až ve finále narazily opět na Straubing. Soupeři vrátily prohru z úvodního zápasu," popsal cestu na vrchol pardubický trenér Zdeněk Němeček.

Jeho svěřenkyně porazily pokaždé 2:0 Katzwang – Schwabach, Gerauer VC, InzingVolley, Griesbach. Ve finále zdolaly Straubing 2:1. Zlato tak znovu putovalo do Pardubic a radost byla veliká.

Béčko nastupovalo v sestavě Marie Kudrnová, Anna-Marie Mikulecká, Denisa Píšová, Kateřina Straková, Daniela Vahalová, Veronika Vlachová, Zuzana Zemanová a Eliška Bergmanová a překvapilo Možná samo sebe…

„Ne, že by náš výkon byl bez chyb, ale v důležitých okamžicích dokázaly holky zabrat a po loňském pátém místu se dopracovaly ke stupni nejvyššímu. Nepoznaly hořkost prohry, všechny soupeře s výjimkou finále pokořily 2:0," pochvalovali si pardubický trenér Martin Forman.

Jeho „ovečky" postupně zdolaly Speyer, Neuburg, Riedenberg. Některá družstva, díky rafinovanému postupovému schématu, dokonce dvakrát. Nejdramatičtější bylo finálové utkání s domácími, ale i mladší tým prokázal odolnost a zvítězila 2:1.

Do tamní Hall of Fame (Dvorany slávy) tak v letošním roce přibyly hned dva zápisy se jménem pardubického Sokola…