"Schůzky se účastnilo téměř 20 členů poradního orgánu a jednoznačně se shodli na skutečnosti, že hromadný pád na Taxisově příkopu a fatální úraz způsobený kontaktem s jiným koněm nebyl způsoben parametry překážky, ale shodou několika nešťastných událostí a vlivem lidského faktoru. Nájezdová rychlost na překážku byla nejnižší od roku 2003, pole koní zaváděl debutant na startovní listině a jezdci nevyužili celé šíře živého plotu," uvedl spolek.

Expertní skupina se snažila zjistit, co neštěstí předcházelo. Stuke s žokejem Benoitem Claudicem před překážkou nečekaně zahnul a skákal ji šikmo. Následoval hromadný pád dalších koní. Experti proto doporučili, aby závodiště zřídilo funkci arbitra, který se bude v den Velké pardubické věnovat odborné instruktáži jezdců, kteří nemají s pardubickým závodištěm dostatečné zkušenosti nebo přijíždějí ze zahraničí.

Jaroslav Myška byl po Velké pardubické naštvaný, když se k němu dostaly názory lidí ze sociálních sítích.
Žokej Myška k hysterii po Velké: Lidský život je až na druhém místě?

Dostihový spolek pak bude ještě v dalších týdnech hledat možné varianty posílení bezpečnosti koní a jezdců na závodišti. K situaci se vyjádřili také někteří přímí účastníci dostihu, například žokejové Liška a Jan Faltejsek, své názory připojili žokej Josef Bartoš, trenéři Josef Váňa a Čestmír Olehla a zprostředkovaně také žokej Jaroslav Myška.

"Prioritou bude otázka, jak zvýšit možnosti bezpečného překonání živého plotu Taxisova příkopu. Stále otevřená je diskuze o případné instalaci odskokového prvku. Na tuto úpravu překážky jsou totiž názory odborníků i přímých účastníků dostihu stále rozdílné," uvedl spolek.