Na jedné straně radosti, na té druhé starosti. Povedlo se mu dostat do svého města extraligu, ovšem podmínky k jejímu pořádání má ztížené. PAVEL STUDNIČKA, předseda Hvězdy SKP Pardubice, spolu se svým realizačním týmem zatnul zuby a nejlepším českým atletům chce připravit důstojné prostředí nejen pro samotné závodění.

Co přinese extraliga Pardubicím?
Tato akce by měla potvrdit renomé Pardubic jako města sportu. To že vedle hokeje, basketu, ploché dráhy a koní je tu ještě další olympijský sport, ve velmi dobré kvalitě. O pardubické atletice se ví a podobná akce by měla prokázat, že tento sport patří v našem městě i v České republice mezi absolutní špičku.

Co přinese extraliga vašemu oddílu?
Vedle spousty starostí také ukázku toho, že jsme i ve stísněných podmínkách schopni uspořádat atletickou soutěž nejvyšší úrovně ve velmi dobré kvalitě. Více než čtyři sta účastníků mezi nimi i zahraniční posily by si měly odvézt z Pardubic pocit dobře a kvalitně zajištěné akce.

Co naopak Pardubice přinesou nebo mohou nabídnout extralize?
Především mnohaletou účast svých kolektivů mužů i žen a pak alespoň symbolickou snahu zajistit pro všechny účastníky pořadatelský servis, který takto vysoké soutěži odpovídá.

Jak bude ve stísněných prostorách postaráno o závodníky, kteří jsou zvyklí na komfort?
Městský atletický stadion postavený v letech 1956 – 59 odpovídá záměru té doby. Až na sportovní část se ani po převzetí areálu městem Pardubice v podstatě nic nezměnilo. Na dvacet kolektivů tedy čeká pouze šest šaten a čtvery sprchy. Nemáme posilovnu ani místnost pro regeneraci, maséři budou pracovat venku, schází zázemí pro rozhodčí i další funkcionáře. I pro dopingové komisaře již místa nezbývá. Šest let sice obíháme úřady, tvoří se komise a subkomise, dělají se koncepce a zpracovávají se studie, ale stav zázemí zůstává nezměněn. Bude to pro nás trochu ostuda, ale nejen pro nás.

Které známé tváře budou v sobotu na Dukle k vidění?
Očekáváme účast více než tří desítek českých reprezentantů v kategorii dospělých, kteří již mají splněné limity pro účast na ME v Barceloně. Fakticky se v Pardubicích sejde celá česká reprezentace včetně závodníků mládežnických kategorií. Každé družstvo bude tradičně posíleno o zahraniční posily. O kvalitu se nemusíme obávat, extraligová soutěž je natolik prestižní závod, že účast na něm je v zájmu i těch nejlepších.
Kromě bodů do extraligové tabulky půjde atletům o plnění limitů pro evropský šampionát…
Závod v Pardubicích je určitě netrpělivě očekáván z pohledu atletů, ale i vedení Českého atletického svazu. U řady závodníků se dá očekávat, že budou atakovat limity pro ME. Takže žádné velké taktizování, ale boj o velké výkony.

Domácí diváci jistě budou fandit pardubické Hvězdě. Ve startovním poli by však měli být také odchovanci hájící v současné době barvy jiných klubů. Máte o nich přehled?
V závodě opravdu budou k vidění i závodníci, kteří začínali s atletikou v Pardubicích. V dresu AK Kroměříž bude startovat oštěpař Jan Syrovátko, v dresu USK Praha koulařka Jana Kárníková a za USK i překážkář Michal Krejčí. První dva jsou naši bývalí borci, Michal je odchovanec AC Pardubice.

Na co se mohou těšit příchozí fanoušci královny sportu?
Diváky čeká především více než šestihodinový blok atletických soutěží, které budou komentované mezinárodním hlasatelem Jackem Přibáněm z Chebu. Pořadatelé pro zatraktivnění připravili diváckou tombolu o věcné ceny. Nejúspěšnější z účastníků tomboly si může odvézt strunovou sekačku na trávu.

Není z pohledu diváka termín na začátku prázdnin a navíc před svátky kontraproduktivní?
Termínová listina mistrovských soutěží Českého atletického svazu se tvoří již na podzim předchozího roku a není možné ji měnit. Prázdninové kolo je skutečně složité z důvodu toho, že zároveň probíhají nižší soutěže, první a druhá liga i krajský přebor. Navíc začínají prázdniny a dovolené. Rozhodně se to projeví na návštěvnosti diváků. Ale atleti s tím už počítají. Naštěstí je časový program koncipován na odpoledne a večer, takže současné tropické vedro na účastníky akce tolik nedolehne.

Co udělat proto aby podobná akce v Pardubicích zakotvila natrvalo?
Město jako majitel areálu by už konečně mělo naplnit sliby, které byly již opakovaně každoročně doporučeny v usneseních Sportovní komise města Pardubice, Rady města i zastupitelstva. Jedná se o to, že bude pokračovat v rekonstrukci stadionu přístavbou tělocvičny pro sportovní přípravu zdravých i tělesně postižených sportovců. Už jenom to, by posunulo Městský atletický stadion do úrovně možnosti pořádat v Pardubicích akce mezinárodního nebo mezistátního charakteru. Stadion však nabízí i možnost výstavby správní budovy, dalších šaten, sociálního zázemí, běžeckého tunelu a také ochozy okolo atletické dráhy je třeba po padesáti letech upravit. Pokud nezlepšíme podmínky, nevěřím, že by nám Český atletický svaz nějakou vrcholnou akci podobného typu přidělil.