Připravit do bloků, pozor, teď… V pátek startuje další ročník nejvyšší soutěže družstev v atletice. Mezi tuzemskou elitou mají zastoupení i východní Čechy, a to zásluhou Hvězdy SKP Pardubice. Cestičku do extraligy si vyšlapali muži i ženy. Zástupkyně něžného pohlaví obhajují čtvrtou příčku, muži v loňském roce skončili sedmí.

Systém soutěže je stejný jako v loňské sezoně. Po třech základních kolech se prvních šest týmů posune do finále, poslední dva sestoupí a zbývající budou usilovat v baráži o udržení s vítězi prvních lig.

Zahajovací kolo uvidí příznivci královny sportu na stadionu ve Vítkovicích. Dějištěm druhého dějství se stane 6. června Praha. Pořadatelství závěrečného kola, které je na programu 3. července, bylo svěřeno pardubické Hvězdě. Finálové kolo se uskuteční 4. září ve Vyškově .
Pardubice si tak zopakují rok 2004, kdy se zrekonstruovaný Městský atletický stadion otevíral právě extraligou. Východočeský oddíl má pro letošní rok udělenu výjimku.

„Původně se mělo třetí kolo konat na plzeňském stadionu ve Štruncových sadech. Jenže ten se opravuje, a tak vedoucí soutěží nás požádal, abychom převzali pořadatelství,“ vysvětluje Pavel Studnička, předseda Hvězdy Pardubice.
Městský atletický stadion sice před několika lety prošel poměrně rozsáhlou rekonstrukcí sportovišť, ale na pohodlí závodníků a ostatních lidí atletického prostředí už patrně nezbyly finance.

„Kolem schválení pořadatelství byly dost velké dohady. Náš stadion na Dukle sice splňuje sportovní parametry, co se týče zázemí však nevyhovuje. V celé tribuně je pouze šest šaten pro dvacet družstev. To znamená, že nejsme schopni je ubytovat, a tak musíme hledat nějaké provizorní řešení. Podobný problém je u sprch,“ podotkl Pavel Studnička.

Extraliga družstev to nejsou jen samotní závodníci. Do místa konání musejí dorazit i atletičtí funkcionáři či rozhodčí.
„Další povinností při extralize jsou samostatné místnosti pro rozhodčí, dopingového komisaře a rovněž existence závodnické kanceláře. Tyto záležitosti nejsme schopni splnit, protože tribuna nebyla postavena pro vrcholový sport. Moc nás to netěší a pyšní na to rozhodně nejsme. Je to škoda, protože jako organizátoři jsme se už několikrát osvědčili,“ říká Studnička.

Soupeřkami žen pardubické Hvězdy budou AK SSK Vítkovice, USK Praha, PSK Olympu Praha, AC Tepo Kladno, Slavoj Stará Boleslav, Sokol SG Plzeň – Petřín, AC Česká Lípa, AK Olymp Brno, AK Škoda Plzeň. Největší šance atletičtí odborníci dávají USK Praha a Olympu Brno.
Pardubičtí muži se popasují s těmito týmy: SSK Vítkovice, Dukla Praha, PSK Olymp Praha, ASK Slavia Praha, Spartak Praha 4, AK Škoda Plzeň, AC Syner Turnov, VSK Univerzity Brno a loňský vítěz AK Kroměříž.

Nejvážnějším kandidátem na prvenství je právě Kroměříž. Na paty by jí měla šlapat především Dukla Praha.